18Şubat

Beslenmenin Sağlık Üzerine Etkileri

beslenmeUzun ve sağlıklı yaşamak, kuşkusuz hepimizin isteği. Sağlığımızı etkileyen en önemli faktörün beslenme şeklimiz olduğu ise artık doğruluğu kanıtlanmış bir bilgi. Öyleyse gelin bu konudaki temel bilgilerin altını bir kez daha çizelim.

Amerika Tarım Örgütü (USDA), insanlardaki hangi besinin faydalı, hangisinin zararlı olduğu konusundaki tereddütün uzun yıllar önce farkına varmış ve 1956 yılında besinleri dört temel grupta toplamış:

 

 • Et ürünleri (kırmızı ve beyaz et)
 • Süt ürünleri (peynir, tereyeğı vb.)
 • Tahıl ürünleri (ekmek, pirinç vb.)
 • Meyve ve sebzeler

 

Bu gruplandırmayı yapan kuruluş aynı zamanda hangi besin grubundan günlük ne kadar tüketilmesi gerektiği üzerinde de çalışmalar yapmış ve yayımlamış.

 

Uzun yıllardır yapılan çalışmalar, vücuda çok miktarda alınan hayvansal yağın sağlık üzerindeki olumsuz etkilerini ortaya koymaktadır. Bu çalışmalarda bazı toplumsal veriler de kullanılmakta. Örneğin Amerikalılar az miktarda tahıl, meyve, sebze; çok miktarda et içeren bir beslenme şekline sahiptir. Japonlar ise tam tersi bir beslenme alışkanlığına sahipler. Bunun sonucunda da Amerikalılarda kanser ve kalp hastalıklarına yakalanma konusunda Japonlardan çok daha fazla risk altında.

 

Yapılan çalışmalar genetik faktörlerin de uzun yaşamada etkili olduğunu fakat tek başına yeterli olmadığını göstermekte. Bu alanda yine Japonlar örnek gösterilebilir. Japonlar dünyanın en uzun yaşan milletleri arasında. Fakat bu özelliği atalarından genetik miras olarak almış olsalar da, Amerika gibi sağlıksız bir beslenmenin görültüğü ülkelere göçen Japonların ömrünün azaldığı görülüyor. Yine aynı şekilde, hamburger gibi besinlerin yaygınlaşmasının Japonya’nın yaş ortalamasını aşağı çektiği elde edilen son veriler arasında. Özellikle hamburger gibi hazır gıdalarda yağ ve kalori oranının çok yüksek olmasından dolayı bu gibi sonuçlar sıklıkla görülmektedir. Buradan da anlaşılacağı gibi sağlıklı ve uzun bir yaşam için beslenme tarzı, genetik özelliklerden daha fazla öneme sahip.

 

Toplumsal alışkanlıklar için en önemli basamağı hiç kuşkusuz çocuklar oluşturuyor. Çocuklar beslenme alışkanlığını anne-babalarını örnek alarak kazandıkları için ebeveynlerin sağlıklı ve dengeli beslenmesi hem kendilerine he de gelecek nesillere fayda sağlayacaktır. Ailelerin çocukları atıştırmalık olarak abur-cubur yerine meyveye, meyve suyuna, sebzeye alıştırması küçük yaştan bu bilinci aşılamalarında yardımcı olacaktır.

Yazar: Degnek

Kendisi, Değnek.com'un genel içerik üreticisi.

Degnek Blog

Gelen Aramalar:

 Yazının Etiketleri  

  • elif sude polat
  • 26 Eylül 2013

  bence çok güzel bir site

 1. Geri bildirim yok.

Yorum yapın