18Şubat

Diyabet Hastalarının Beslenmesi Nasıl Olmalıdır?

diyabet-hastalari-beslenmeİnsan vücudundaki birçok fonksiyon, hormonlar yardımıyla kontrol edilir. Vücuda enerji sağlamak için kullanılan şekerin kandaki miktarı da pankreastan salgılanan insülin hormonuyla düzenlenir. Bu hormonun vücutta yetersiz salgılanması, günümüzde sık rastlanan diyabet hastalığına sebep olur.

Diyabet hastalarının dengeli ve sağlıklı bir diyet uygulaması zorunludur. Ancak bu durum, sevdikleri yiyeceklerden tamamen vazgeçmeleri, çevrelerindeki insanlardan çok farklı bir biçimde beslenmek zorunda oldukları anlamına gelmez.

İngiltere Diyabet Birliği (BDA)’nin özel bir diyet uygulamak zorunda olan hastalar için yayımladığı rehbere göre, vücut ağırlığına ve yağ tüketimine dikkat etmek çok önemli. Kilo kaybetmeniz gerekiyorsa, kendinize gerçekçi ve kısa zamanda erişilebilecek hedefler koymanız, size yerdımcı olacaktır. İdeal kilonuza ulaşana kadar yavaş yavaş ama dengeli biçimde her hafta bir kilo kaybetmek ideal bir yöntem. Her hafta kilonuzu kontrol etmek de motive edici olacaktır. Ayrıca günlük yaşamınıza daha çok hareket ve egzersiz sokmak da olmazsa olmazlardan. Yemeklerinizde etin yağsız ısmını kullanmak, tavuk etini derisiyle tüketmemek, sütü ve peybiri yağsız tercih etmek, yediğiniz tereyağı miktarını sınırlamak; besinler yoluyla vücuda aldığınız yağ miktarını oldukça azaltır.

Sebze ve meyve tüketimi uzmanlar tarafından önerilen bir husus. Fasulye ve mercimek gibi besinler yüksek oranda lif içermesi sayesinde yemek sonrası kan şekerini düşürmeye yardımcıdır. Beyaz un yerine kepekli un kullanarak hazırlanmış yiyeceklerin tercih edilmesi de vücuda alınan lif miktarını arttırır. Şeker, pasta, çikolata, bisküvi gibi yiyeceklerin yüksek oranda yağ ve şeker içerdiği unutulmamalı. İçeceklerde şeker yerine yapay tatlandırıcılar kullanılabilir. Ambalajlı ürünleri alırken de etiketini okuyup içerdiği şeker miktarına dikkat ederek almak, mümkünse eğer “diyet” olanlarını tüketmek daha doğru.

Yazar: Degnek

Kendisi, Değnek.com'un genel içerik üreticisi.

Degnek Blog

Gelen Aramalar:

 Yazının Etiketleri  
  1. Yorum yapılmammış.

  1. Geri bildirim yok.

Yorum yapın