14Şubat

Kışın Olumsuz Etkilerini Azaltmak İçin Öneriler

kisin-olumsuz-etkilerinden-korunmakHavanın soğumasıyla birlikte ciltte kuruluk ve gerginlik sık rastlanan sorunlardan. Kış aylarındaki sıcaklık düşüşü ve kalorifer kullanımı cildin daha çabuk kurumasına neden oluyor. Soğuklarla birlikte daha hassaslaşan ciltte bakımın önemi artıyor. İşte kışın olumsuz etkilerinden korunmak için temel bakım önerileri:

– Suyla sık temas derinin nem kaybına sebep olur. Bu yüzden kışın banyo süresi çok uzun tutulmamalı ve çok sıcak su kullanılmamalı. Banyo sonrası nemlendirici kullanımı da çok önemli. Kese ve peeling yaparken cilde çok baskı uygulamamaya özen gösterilmeli. Cildin nemlendirilmesini ve onarılmasını sağlamada badem, jojoba, fındık yağları ile E, B5 ve F gibi vitaminleri içeren ürünler en büyük yardımcınız olacaktır.

– Kuru ciltler gerginlik, hassasiyet ve çatlak oluşumuna daha meyilli olduğundan daha yoğun bakım gerektirir. “Yağ içinde su emülsiyonu” denilen nemlendiriciler, bu tür ciltler için daha uygundur. Ayrıca cilt günlük aktivitelerden de fazlasıyla etkilendiği için uykusuzluğa, hareketsizliğe ve beslenmeye dikkat edilmeli. Ani kilo değişiklikleri ve yetersiz su tüketimi cildi kuruturken; A, C, E vitaminleri, çinko, bakır, demir ve selenyum cildi güçlendiriyor.

Yazar: Degnek

Kendisi, Değnek.com'un genel içerik üreticisi.

Degnek Blog
 Yazının Etiketleri  

  1. Yorum yapılmammış.

  1. Geri bildirim yok.

Yorum yapın