08Şubat

Kahvaltı Zekayı Arttırıyor!

kahvaltiÇin’de altı yaş grubundaki 1296 çocuk ile yapılan bir araştırmaya göre kahvaltı çocukların zeka gelişimini belirgin ölçüde olumlu yönde etkiliyor. Her sabah düzenli kahvaltı eden çocukların yaşıtlarına göre okulda çok daha başarılı olduğunu belirten uzmanlar, kahvaltıyı ‘arabaya konan benzin‘e benzetti.

Uykudan okula gidene kadar olan süreçte ortalama 10 saat aç kalan midenin besine ihtiyaç duyduğunu ve bunun karşılanması gerektiğini belirten araştırmacılar aksi taktirde vücudun günlük işlevini yerine getirmekte bir hayli zorlanacağının da altını çizdi.

Peki, uygun kahvaltı nasıl olmalı? Tatlı yiyeceklerin ağırlıkta olduğu bir kahvaltıda kan şekerinin ani artış veya düşüşü sebebiyle çocuklarda yemek sonrası uyku hali meydana getireceğini söyleyen uzmanlar daha çok protein ağırlıklı bir kahvaltıyı tavsiye ediyor.

Akdeniz stili kahvaltının besin değeri açısından en faydalı kahvaltı olduğunu söylemek mümkün. Bu tür kahvaltılarda protein ihtiyacını süt, peynir ve özellikle yumurta gibi besinlerle karşılamak mümkün. Ayrıca bir önceki akşamdan kalan bir miktar et de iyi bir protein kaynağı olabilir. Kahvaltının çocukta odaklanmayı ve matematik gibi dersleri daha kolay anlamayı sağladığını belirten araştırmacılar, bu konuda ailelere büyük görev düştüğünün altını çizdi.

Peki çocuklara kahvaltı alışkanlığı kazandırmak için ne yapmalı? Çocukların anne ve babasını örnek alması sebebiyle uzmanlar yapılabilecek en doğru şeyin ‘ailecek kahvaltı‘ olduğunu konusunda hemfikir. Ailecek yapılan kahvaltılar sayesinde çocukların zamanla kahvaltı etmeyi ‘doğal bir davranış‘ olarak benimseyeceği ve bu alışkanlığı omür boyu sürdüreceği belirtiliyor. Ayrıca çocukların tabaklarında zeytin, peynir ve domatesle şekiller oluşturarak kahvaltı çocuklar için daha cazip kılınabilir ve böylecek çocuklara kahvaltı daha iyi bir şekilde sevdirilebilir.

Uzmanlar hazır gıda tüketiminden de uzak durulmasını öneriyor. Meyveli yoğurtların marketten alınması yerine, bir kase yoğurdun bal veya ev yapımı reçeller ve ceviz, fındık, badem gibi kuruyemişlerle tatlandırılarak kahvaltıda tüketilmesi de hem yoğurdun içerdiği protein bakımından hem de lezzet açısından pratik bir öneri olabilir.

Yazar: Degnek

Kendisi, Değnek.com'un genel içerik üreticisi.

Degnek Blog

Gelen Aramalar:

 Yazının Etiketleri  
  1. Yorum yapılmammış.

  1. Geri bildirim yok.

Yorum yapın