01Şubat

Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

cilt-bakimiGeçmişten günümüze kadar bu konu hakkında her zaman bir şeyler söylenmiş, her zaman farklı seçenekler sunulmuştur. Bu yollardan kimileri doğru, yararlı yollar olsa da, kimileri de faydasız, yarar vermenin aksine uygulayan kişinin cildine zarar verecek şekilde yöntemler olmuştur. Bu sebeplerden dolayı, cilt bakımının nasıl yapıldığı sorusuna verebilecek çok geniş cevaplar mevcuttur. Her ne kadar modernleşen dünyada, bu konu da modern uygulamalarla halledilebilse de geçmişten gelen ve yararlı olduğuna inanılan, ilkel cilt bakımı teknikleri mevcuttur.

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, birçok cilt bakımı tekniği bulunmaktadır.  Bunlardan en sistematik ve en doğrusunu elimizden geldiğince belirtmeye çalışacağız. Esasında hiç de zor olmayan şeyler. Öncelikle cilt tipini belirlemenin çok önemli rolü var; çünkü cilt bakımının kuru, yağlı, hassas vb. gibi cilt türlerine göre farklılık göstereceği zaten tahmin edilebilir. Cilt tipi biliniyorsa, buna bağlı olarak diğer işlemler gerçekleştirilebilir. Sonrasında cildi her gün temizlemek gerekmektedir, cilt tipine uygun olarak alınacak bir cilt temizleyici bu aşamada çok yardımcı olacaktır. Sıvı yüz temizleyicileri de alternatif olarak kullanılabilir. Daha sonra cilt yenilemesinde çok önemli bir etkisi olan peeling gelmektedir. Peeling;  kurumuş ciltleri sivilceleri ortadan kaldırmakta, kapanmış gözenekleri açmakta çok etkili bir yöntemdir. Bu yöntem, yapılacak birtakım araştırmayla evde ortamında da gerçekleştirilebilir.  Saydığımız bu aşamalar, her cilt tipine sahip insanın yapabileceği, basit uygulamalardır.

Bu işlemlerden sonra yapılacak fazla bir olay bulunmamaktadır. Önemli birkaç faktörden de bahsedecek olursak, saydığımız aşamaları gerçekleştirdikten sonra, vücudu sürekli nemlendirmek gerekmektedir. Bir başka önemli nokta da güneş ışınlarının direkt etkilerinden korunmaktır. Bu tavsiyeler düzenli olarak uygulanıldığı zaman, sağlıklı ve son derece etkili bir cilt bakımı yapılmış olacaktır.

Yazar: Degnek

Kendisi, Değnek.com'un genel içerik üreticisi.

Degnek Blog

Gelen Aramalar:

 Yazının Etiketleri  
  1. Yorum yapılmammış.

  1. Geri bildirim yok.

Yorum yapın