12Ocak

Kasık Fıtığı Neden Olur?

kasik-agrisiKasık fıtığı karın içi basıncının artması ile karnın anatomik olarak zayıf olan kısımlarından bağırsakların ve diğer bağ doku elemanlarının fıtıklaşmasıdır. Karın içi basıncı en çok kasık kısımlarına yansır. Dengesiz ağır yük kaldırma, ani hapşurma, kronik öksürükler, hemoroid gibi rahatsızlıklar nedeniyle tuvalette uzun süreli ıkınmalar kasık fıtığına neden olabilir. Çocuklarda ise kasık bölgesi anne karnı gelişimde testislerin torbaları iniş yoludur. Testislerin inişi tamamlandıktan sonra kasıkların karna açılan kısmı kapanır. Doğuştan kapanmama durumlarda çocuklarda da kasık fıtığı görülebilmektedir.

Sadece öksürme ve ıkınma ile ele gelen şişlikler şeklinde kasık bölgesinde ortaya çıkabildikleri gibi sürekli şiş olarak da bulunabilirler. Ancak ağrılı ve akut fıtıklaşmalar acil olarak yerine yerleştirilmelidir. Eğer fıtık yerine yerleştirilemiyorsa bu durumda acil ameliyata alınır. Çünkü fıtıklaşan bölge içerisindeki bağırsak segmenti gangrene uğrarsa geri dönüşsüz bağırsak kısaltma ve kolostomi ile sonuçlanan ameliyatlar yapılması gerekebilir.

Çocuklarda kasık fıtığı çocuk cerrahları tarafından tedavi edilirken yetişkinlerde genel cerrahlar tarafından tedavi edilmektedir. Özellikle yaşlı, astımlı ve KOAH’lı hastalarda sıklıkla rastladığımız kasık fıtığı tıbbi terminolojide “inguinal herni” olarak isimlendirilmektedir. Temelde fıtıklaşmaya neden olan açıklığın dikilmesi şeklinde basit bir ameliyat ile düzeltilebiliyor da olsa anestezi ve bağırsak yapışıklığı komplikasyonları da göz ardı edilmemelidir.

Fıtıklaşmaların aciliyeti mutlaka bir uzman hekim tarafından değerlendirilmeli ve süre kaybedilmeden tedaviye başlanmalıdır. Genellikle yaşlı hastalar fıtıklarını kendi kendilerine öğrendikleri manevralar ile düzeltmekte ve bu nedenle hekime başvurmamaktadırlar. Ancak ağrılı fıtıklarda acilen hekime başvurulmalıdır. Karın içi ağrılarda ağrı kesici asla kullanılmamalıdır. Ağrı kesici ile azalan karın – fıtık ağrısı cerrahi muayeneyi yanıltacak ve acil cerrahi gerektiren bir durumu baskılayacaktır.

Fıtıkların ameliyat sonrası tekrarlama ihtimali oldukça fazladır. Bu nedenle fıtıklaşamaya neden olan etkenin bulunması da son derece önemlidir.

Yazar: Degnek

Kendisi, Değnek.com'un genel içerik üreticisi.

Degnek Blog

Gelen Aramalar:

 Yazının Etiketleri  

  1. Yorum yapılmammış.

  1. Geri bildirim yok.

Yorum yapın