12Ocak

Kanser Belirtileri

kanserKanser, çağın hastalığı olarak bilinmektedir. Vücudumuzda her dokuda kanserleşme olabilmektedir. Kanser, dokuları oluşturan hücrelerin düzensiz ve programsız bir bölünmesi olarak tanımlanabilir. Bir hücre düzeyinde başlayarak tüm organı ve hatta diğer organları da işgal edebilir. Her zaman doktorlardan duyduğumuz gibi kanserde en önemlisi erken teşhistir. Hiçbir belirti olmasa bile düzenli doktor muayeneleri şarttır.

Her kanser çeşidi için genetik, çevresel ve mesleki risk faktörleri mevcuttur.  Kişisel risk faktörlerimiz bilmeli ve buna göre rutin taramalara girmemiz gerekmektedir. Ancak bu ülkemizin hem ekonomik ve de sosyal koşullarında mümkün değildir. Japonya ‘ da mide kanserine bağlı genç yaşta ölümler sıkça görülmekte idi. Japon hükümeti vatandaşların nüfus cüzdanlarına yıllık yenileme zorunluluğu getirdi. Bu yenileme sırasında kişilerin endoskopi raporları da zorunlu kılındı ve bu şekilde ulusal çapta düzenli bir mide kanseri taraması yapılmaya başlandı. Erken evrede teşhis edilerek hastalar tedavi altına alındı. Günümüzde Japonya mide kanserine bağlı ölümlerin en az görüldüğü ülkelerden birisidir.

Kanserler çeşitlerine göre farklı belirtiler veriyor olsa da genellikle ilk belirti diyet yapmadan ani kilo kayıplarıdır. 1 ay içerisinde diyet yapmadan 7-8 kilo vermiş olmak bile çok ciddi bir belirtidir. Ayrıca kronik yorgunluk, idrar ve gaitada kan görülmesi, balgamdan kan gelmesi, kronik öksürük, kemik ağrıları, karın ağrıları ciddiye almamız gereken belirtilerdir.

Kanser çeşitlerine göre farklılık gösterse de genetik kalıtım kanser görülmesinde mühim bir faktördür. Annesinde meme kanseri görülmüş bir kişinin meme kanserine yakalanma olasılığı yüksek olduğu için düzenli mamografi ve ultrasoundografi tarama programına alınması gerekmektedir. Ülkemizde erkeklerde ölüm nedenleri arasında akciğer kanserleri birinci sırada yer almaktadır. Madde maruziyetine bağlı akciğer kanserleri için düzenli akciğer filmi takibi ve bronkoskopi önemli erken teşhis tetkikleridir.

Yazar: Degnek

Kendisi, Değnek.com'un genel içerik üreticisi.

Degnek Blog
 Yazının Etiketleri  

  1. Tesekkürler

  1. Geri bildirim yok.

Yorum yapın