09Ocak

Anti Oksidan Meyve ve Sebzeler Nelerdir?

antioksidan-meyve-ve-sebzelerOksidasyon terim olarak yanma anlamına gelmektedir. Doğadaki tüm enerji mekanizmaları oksidasyon temeline dayanmaktadır.  Vücudumuzda anabolizma – yapım – ve katabolizmanın –yıkım- bir dengesi söz konusudur. Yaşlanma yıkım olaylarının yapım olaylarını geçmesi ile oluşmaktadır. Vücutta hem yapım hem de yıkım olaylarından sonra oksidan atık maddeler hücresel ve hücreler arası düzeyde birikmekte ve yaşamın temel elemanı olan DNA üzerinde hasarlara neden olmaktadırlar.

Son yıllarda yapın araştırmalarda DNA mızı içeren kromozomların telomer adı verilen ve fonksiyonları tam olarak belirlenmemiş kısımları keşfedilmiştir. Farklı yaş gruplarında yaşlanma ile telomer boylarında kısalmalar keşfedilmiştir. Telomer kısımlarının yenilenmesini sağlayan telomeraz enzim aktivitesinin ise oksidan maddelerden etkilendiği görülmüştür. Çoğu bilim adamı telomerleri ölümsüzlük geni olarak isimlendirmiştir.

Temelde tüm meyve ve sebzeler anti oksidan etkilidir. Ancak C ve E vitaminlerinin antioksidan etkisi çok daha fazladır.  C vitamini vücutta depo edilebilen bir vitamin değildir ve düzenli olarak diyet ile alınması gerekmektedir. C vitamini doğada askorbat olarak bulunur ve vücutta askorbik asite dönüşür. Güneş ışığından çok çabuk etkilenir ve ısı ile hızla bozulur. Bu nedenle meyve ve sebzeleri haşlamadan ve ışığa çok maruz bırakmadan taze olarak tüketmek önemlidir.

Turunçgiller ve sebzeler C vitamini açısından zengin besinlerdir. Otçul beslenen hayvanlarda yapılan araştırmalarda telomer boylarının kısalması etçillere göre yavaşlamış bulunmuştur. Ayrıca yüzyılımızın hastalığı olarak bilinen damar sertleşmesi – tıkanıklığı da etçil ve doymamış yağ asitlerinden zengin beslenmenin bir sonucudur.

Gazete ve dergilerin empoze ettiği gibi düzensiz bir vitamin kürü uygulamakta son derece yanlış olacaktır. Anti oksidan etkisi var diye C vitamini preparatlarını uzun süreli kullanmakta böbrek taşı gibi birçok tıbbi duruma neden olmaktadır.  Meyve ve sebzelerden taze olarak elde edilmiş bulamaç şeklinde karışımların cilde topikal olarak uygulanması da cilt kırışıklıkları ve cildin kendini yenileme hızına katkıda bulunmaktadır.

Yazar: Degnek

Kendisi, Değnek.com'un genel içerik üreticisi.

Degnek Blog

Gelen Aramalar:

 Yazının Etiketleri  

  1. Yorum yapılmammış.

  1. Geri bildirim yok.

Yorum yapın