02Ocak

Gülmenin Mucizeleri

kahkahaHayatımızın birçok anında güldüğümüz, en azından gülümsediğimiz o kadar çok zaman oluyor ki. Peki, bu güldüğümüz zamanlarda aslında bu gülüşlerin temelde ne gibi mucize etkilerinin olduğunu biliyor muyuz?

Sadece ufak bir gülümseme bile hem psikolojik hem de fiziksel olarak bize büyük katkılar sağlayabiliyor. Bir gülüşümüz ile vücudumuzdaki strese sebep olan hormonlar azalıyor; mutluluk hormonlarımız ve gelişim hormonlarımız artıyor.

Doğal gülüşlerimizin yanı sıra aslında yapmacık, yapay bir gülüşümüz bile bazen çok önemli olabilir. Örneğin bir araştırma gösteriyor ki; sabah kalktığınızda hiç keyfiniz olmasa bile aynanın karşısında kendinize gülümserseniz eğer, beyniniz bu aktiviteyi algılayarak kendini mutlu olmaya göre programlıyor. Yani yapay olarak bir süre ayna karşısında sabahları gülümsemeniz güne güzel bir başlangıç yapmanız için bir anahtar olabilir.

Gülmenin vücudun kalori yakmasını sağladığını da biliyor muydunuz peki? Aslında hiç kıpırdamadan bile durduğumuz zaman genel enerji ihtiyacını karşılamak için kalori yakma halinde olan vücudumuz gülme ile bunu daha da arttırıyor. Daha fazla kalori yakıyor.

Yazar: Degnek

Kendisi, Değnek.com'un genel içerik üreticisi.

Degnek Blog
 Yazının Etiketleri  

  1. Yorum yapılmammış.

  1. Geri bildirim yok.

Yorum yapın