26Aralık

Addaks Türü Ve Özellikleri

addaksAddaks boynuzlugillerden olup Büyük Sahra da yaşayan geyik antilop karışımı bit hayvandır. Yenilebilirdir ve eti çok lezzetli olduğunu söylerler.

Antilop derisi ve kafası geyik türü olup uzmanlar tarafından yıllarca incelenmiş bir hayvandır. Genellikle uzmanlar şunu savunurlar. Antilopla geyiğin çiftleşme sonucu olduğunu ve o zamanlar tek çift antilop ve tek çift geyik olması onları çiftleştirmeye zorlamış ve bu işin sonucu addaks hayvanı ortaya çıkmıştır.

Addaks Fiziki İnceleme

Tombul ve çok kısa bacaklı olup, boyu 1,80 metre civarlarında seyir etmektedir. Omuzla yer arası 1 metre kadar olup ağırlıkları ise 100-120 kilogram arasıdır.

Boynuz Yapısı

Hem dişisinde hem erkeğinde halkalı bir vida biçiminde uzun boynuzlar vardı. Ve boynuzlar çiftleşme döneminde erkekler için çok işe yararlar. Dişileri etkilemek için diğer erkeklerle boynuz güreşi yaparlar.

Yaşam Şekilleri

Addakslar su içmezler suyu yedikleri bitkilerden sağlarlar. Su bulduklarında hiç içmezler.Ve diğer antiloplar gibi hızlı koşamadıkları için gerek avcı hayvanlar gerekte avcılıkla uğraşan insanlar yüzünden soyu tükenmeye başlamıştır.

Addaks Bilimsel İnceleme

Alem: Hayvanlar

Şube: Kordalılar

Sınıf: Memeli

Takım: Çift Toynaklılar

Cins: Addaks

Yazar: Degnek

Kendisi, Değnek.com'un genel içerik üreticisi.

Degnek Blog

Gelen Aramalar:

 Yazının Etiketleri  

  1. Yorum yapılmammış.

  1. Geri bildirim yok.

Yorum yapın