24Aralık

Afrika Yaban Kedisi Türü Ve Özellikleri

afrika-yaban-kedisiFiziksel olarak kediyle birebir aynı fiziki özeliklere sahip olup vahşi bir hayvandır. Afrika ve amazonlarda çok görülür. Etçil hayvanlardır. Bazı özel durumlar da ot ile beslendiği görülür. Tek kişilik yaşar ve çift ile dolaşır. Yavrusuna sadece üç ay bakar. Doğurma yoluyla yavrularını dünyaya getirir. Yavrularını ilk bir ay süt ile besler. Sonraki iki ay boyunca avlanmayı ve kendine bakımı öğretir. Eş seçimini yapmasını babası öğretir. Avlanmasını babasından öğrenir. Dişileri dişi hayvanlarına bazı inceliklerini öğretir. Bu incelikler yuva yapmak, bebek bakımı gibi şeyler olur. Aslında ölüm oranı fazladır bu annesinin yanında geçirdiği 3 ayı hep saklanarak geçirir. Yaban kedisinin çok düşmanı olduğu için doğurduğu üç yavrudan ancak bir ya da iki yavru yetişkinliğe varır.

Fiziksel İnceleme

Şeritsel bir derisi vardır. Sarımsı benekleri bulunur.45-75 cm uzunluğu,20-38 cm kuyruk yapısı, ağırlık olarak 3 kg dan 6,5 kg arası bir yapısı vardır.

Yaşam

Afrika ve Ortadoğu’da geniş bir yaşam alanına sahiptir. Yaşam Alanı step, savanadır. Fare, sıçan, böcek gibi hayvanlar beslenir.

Bilimsel Sınıflandırma

Alem: Hayvanlar

Şube: Kordalılar

Sınıf: Memeliler

Takım: Etçiller

Alt Takım: Kedigiller

Alt Aile: Küçük kediler

Yazar: Degnek

Kendisi, Değnek.com'un genel içerik üreticisi.

Degnek Blog

Gelen Aramalar:

 Yazının Etiketleri  

  1. Yorum yapılmammış.

  1. Geri bildirim yok.

Yorum yapın