05Aralık

Bulmacayla Kendini Geliştirmek

Bulmaca, sonuca ulaşmak amacıyla değişik şekillerde düzenlenmiş soru öbekçiklerini tamamlayarak bir nevi oyundur. Oyun olmasının yanında beyin jimnastiği yapmanın da en eğlenceli yollarından biri hiç kuşkusuz.

Genel kültüre merak duyan insanlar için eğlenceli bir aktivite olan bulmaca kendimizi geliştirmemize de yardımcı oluyor. Şöyle ki bunu alışkanlık haline getiren sürekli bulmaca çözen kişilerde bilgi dağarcığında genişleme yeni kelimeler öğrenme ya da bildiğimiz kelimelerin farklı anlamlarını da keşfetme gibi olanaklar karşımıza çıkıyor. Bazen sıkıcı gibi gözükse de işin sonucuna varmak merakımızı gidermek daha da hırslandırarak hem sağlıklı zaman geçirme hem de kendimizi geliştirmek için çok önemli bir uğraş. Küçük yaştan bunu zevkli bir oyunmuş gibi düşünerek çocuklarımıza empoze etmeliyiz. Basitmiş gibi gözükse de kolay bir iş değil bulmaca çözmek çoğu zaman bana da sıkıcı gelmiştir. Bomboş bir bulmaca sayfasını çözmek değil de yarım bırakılmış bir bulmacaya devam etmek benim için daha merak uyandırıcı çünkü. Birde internet ortamında değil de bulmaca kitaplarında veya gazetelerin bulmaca ekleri hep daha bir hoşuma gitmiştir. Tabi bu bahsettiğim bulmaca türleri çengel, sudoku tarzında oyunlar. Bu konuda yetenekli olan insanlar hep havalı gelmiştir. Gerçi bulmaca çözmenin bir yetenek değil kültür ve sürekli bu tip şeylerle uğraşarak gelişeceğini düşünüyorum.

Dünyanın birçok yerinde farklı dillerle kullanılarak yapılan bulmacalar için bir çok yarışma düzenlenmekte, hatta bilim adamları bu uğraş hakkında tezler yazmakta. Bu kadar önem verildiğine göre bu beyin sporunu yapmayı ihmal etmeyelim.

Yazar: Degnek

Kendisi, Değnek.com'un genel içerik üreticisi.

Degnek Blog

Gelen Aramalar:

 Yazının Etiketleri  

  1. Yorum yapılmammış.

  1. Geri bildirim yok.

Yorum yapın