04Aralık

Okullarda Forma Kaldırıldı

   Eskiden okullarda disiplinli olunacak, sınıfta gürültü yapılmayacak, öğretmene saygılı davranılacak vs olan öğrencilik kriterlerine artık şıklığın, rüküşlüğün genel anlamda şekilciğin ekleneceğini hiç düşünmemiştim.

Şuan öğrenci gözüyle ilk başta bakıldığında zevkli bir uygulama gibi gözükse de öğrenciler arasında farklılığın ortaya çıkacağı görüntüyle insanların damgalanacağını görür gibiyim. Herkesin aynı standartlarda aynı yaşam koşullarında yaşaması beklenemez. Zengin fakir ayrımının göze sokulması gibi bir uygulama olmuş. Durumu olmayan öğrencilerin şimdiden düşünceye girdiğini düşünüyorum. Acaba yarın ne giysem sorusu öyle berbat bir şey ki saatlerce dolabınızın karşısına geçip düşünmenize neden olabilir. Öğrencinin sadece dersleriyle ilgilenmesi gerektiğini bu tip dikkat dağıtıcı unsurların okul hayatına girmesinin yanlış olduğunu düşünüyorum. Özellikle liselerde podyum havlarının eseceği disiplin açısından büyük sorunlara yol açacaktır. Eskiden spor ayakkabıyla okula gitmenin cezaya sebep olduğunu düşünürsek bu serbest kıyafet olayı gelişmişliğimizin göstergesi mi tartışılır.

Çocukların taktıkları çanta, kullandıkları kalem, defter bile rekabet konusu olurken her gün değişik kıyafetle gitmek çocuklar arasındaki kıskançlığı arttıracak gibi gözüküyor. Ailelerin bu anlamda işi güçleşiyor iyi anne baba olmanın yeni kıyafetler almayla ölçüleceği çocuk psikolojisinde olumsuz etkiler yaratacağı çok basitmiş gibi görünen bu uygulamanın depresyona bile sürükleyeceğini düşünüyorum.   Bazen tek düzelik iyidir öğrencinin öğrenci gibi gözükmesi gerekir. Bu uygulamanın hangi mantıklı sebep düşünülerek geldiği kocaman bir soru işareti. Ülke şartları düzeltilip kişi başına düşen gelirin iyileştirildikten sonra bu tür şekilciliklere girilmesi gerekmez miydi? Tek sorun okula üniformayla gitmek miydi?

Yazar: Degnek

Kendisi, Değnek.com'un genel içerik üreticisi.

Degnek Blog

Gelen Aramalar:

 Yazının Etiketleri  

  1. Yorum yapılmammış.

  1. Geri bildirim yok.

Yorum yapın