Bilim, Kültür, Eğlence, Yaşam
05Aralık

Hamamelis Yağı ve Faydaları

Amerika Birleşik Devletleri ile Kanada’nın kışın yapraklarını döken ormanlarında yetişen hamamelis, bazı kabileler tarafından nezle, cilt sorunları, urlar, tüberküloz, kanlı dizanteri, eklem iltihaplanması, doğum sonrası kanama ve kalp ağrıları gibi 30 ayrı sorunun tedavisinde kullanılmıştır. Zengin bir tanen kaynağı olan hamamelis, deri proteinlerini güçlendirerek, derinin iltihaplanmaya karşı daha dirençli olmasını sağlar, ciltte oluşan yaraların daha hızlı iyileşmesine yardımcı olur, hasar görmüş damarların onarımına destek olur. Sağlık açısından bu denli önemli olan hamamelis, varis, hemoroit, çürük, kist ve urlara karşı da faydalıdır.

Bilim adamlarının eski cilt bakım yöntemlerini kullanmanın yollarını aradığı son yıllarda, doğala ve bitkilere olan yöneliş de arttı. Özellikle unutulmuş, ancak eski dönemlerde şifa olarak kullanılan bitkiler gündemde… Hamamelis de o bitkilerden yalnızca biri. Eski dönemlerde birçok hastalığa tedavi olarak kullanılan hamamelis bakın günümüzde ne için kullanılıyor.

1)      Makyajınızı Sabitleyin:

Sprey şişesine biraz doldurup cildinize püskürterek makyajınızın kalıcılığını arttırabilirsiniz. Böylece içinde birçok kimyasal bulunan makyaj sabitleyicilerine para vermenize de gerek kalmayacak.

2)      Jilet Kesiklerini Yatıştırın:

İltihaplanmaya neden olan nemi emerek kaşınma ve yanmaların önüne geçen hamamelis, banyo sırasında oluşan jilet kesiklerinde kullanılıyor.

3)      T Bölgesindeki Parlamayın Giderin:

Özellikle yağlı ve karma ciltlerin problemi olan t-bölgesindeki yağlanmanın dengelenmesini sağlayan hamamelis, fazla yağ üretimi problemini çözerek parlamanın giderilmesine yardımcı olur. Karma ve yağlı bir cildiniz varsa, hamamelis ekstresi içeren bir maske hazırlayabilirsiniz.

4)      Saçlarınızın Yağlı Görünümünü Yok Edin:

İnce telli saçların problemi olan çabuk yağlı saçların görünümünü yok etmenize yardımcı olan hamamelis, saç hattına ve ayrımına hafifçe sürülür ve sonrasında saç kurutma makinesiyle kurutulur. Sonrasında saçlarınızın yağlı görünümünden kurtulabilirsiniz.

5)      Şişmiş Göz Altlarınızın Normale Dönmesini Sağlayın:

Anti-inflamatuar özelliğiyle şişme sorununu ortadan kaldırır.

Yazar: Degnek

Kendisi, Değnek.com'un genel içerik üreticisi.

Degnek Blog

Gelen Aramalar:

 Yazının Etiketleri  

  1. Yorum yapılmammış.

  1. Geri bildirim yok.

Yorum yapın