11Kasım

Dünya’da Öğretmenler Günü, 24 Kasım’ın Tarihi ve Türkiye’de Öğretmenler Günü

Öğretmenler Günü Nedir? Ve Dünya’da Öğretmenler Günü

Öğretmenler Günü, öğretmenlik yapan kişilere adanmış ve birçok ülkede çeşitli kutlamaların gerçekleştirildiği bir gündür. Bu önemli gün dünyanın birçok ülkesinde kutlanmakta fakat kutlandığı gün ülkeden ülkeye değişebilmektedir. Öğretmenler gününün kutlanmasındaki amaç; bu mesleği yapan öğretmenlerimizi onurlandırmak, bu kişilerin toplumdaki yerine ve önemine dikkat çekmek, öğretmenler arasındaki bağı kuvvetlendirmek ve onlara olan sevgimizi, saygımızı göstermektir.

 

Birçok ülkede 5 Ekim 1994 tarihinden beri her yıl bu gün (5 Ekim) Dünya Öğretmenler Günü olarak kutlanmaktadır. Fakat bazı ülkelerde ise kutlandığı gün o ülkelerin tarihi değerlerine göre değişebilmektedir. Örneğin ülkemizde öğretmenler günü her yıl 24 Kasım’da kutlanırken, bazı Arap Ülkelerinde ise bu gün Şubat ayında kutlanır. Ayrıca örneğin Çek Cumhuriyeti ve Slovakya 28 Mart’ta, Hindistan 5 Eylül’de, Peru 6 Temmuz’da, İran 2 Mayıs’ta, Malezya ise 16 Mayıs’ta kutlamaktadır.

24 Kasım’ın Tarihçesi ve Ülkemizde Öğretmenler Günü

29 Ekim 1923’te Ulu Önderimiz Atatürk tarafından kurulan Cumhuriyet’in ardından Türk toplumunun gelişmesi ve ilerlemesi adına birçok yeniliğe de imza atıldı. Atatürk’ün birçok farklı alanda gerçekleştirdiği yeniliklerden birisi de harf inkılabı oldu. 8 Ağustos 1928 tarihinde yeni Türk alfabesinin müjdesini veren Atatürk ve öğretmenler ülke çapında herkese bu yeni alfabeyi tanıtmak ve öğretmek için çalıştı. 1 Kasım 1928 tarihinde, yeni Türk harflerine ilişkin kanun, Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından kabul edildi. Ülke çapında okur yazar sayısının arttırılması ve cahilliğin önüne geçilmesi adına gencinden yaşlısına herkese yeni alfabenin öğretilmesi adına çalışmalar sürüyordu. 24 Kasım 1928 tarihine gelindiğinde ise Millet Mektepleri açıldı. Millet Mektepleri’nin açılışı ile birlikte Ulu Önder Atatürk’e de Başöğretmenlik ünvanı verildi.

 

Mustafa Kemal Atatürk’ün doğumunun 100. yılında Başöğretmenlik ünvanının veriliş yıl dönümünde, yani 24 Kasım 1981 tarihinde bu günün her yıl öğretmenlik mesleğini yapan herkese adanmasına ve her yıl 24 Kasımın Öğretmenler Günü olarak kutlanmasına karar verildi. 24 Kasım 1981 yılından beri ülkemizde her yıl kutlanmaya devam edilmektedir.

 

Atatürk, bir toplumun ilerleyişinin önündeki en büyük engel olarak cehaleti görürdü. Okur yazarlığın sağlanması ve cehaletin önüne geçilmesi için eğitime, öğretime ve özellikle de bunu sağlayan öğretmenlere oldukça önem verirdi. Atatürk’ün bunların önemini vurguladığı birçok önemli sözü de vardır. İşte onlardan bazıları:

 

– Dünyanın her tarafında öğretmenler, insan topluluğunun en fedakar ve muhterem unsurlarıdır.
– Milletleri kurtaranlar yalnız ve ancak öğretmenlerdir. Öğretmenden, eğiticiden mahrum bur millet, henüz bir millet adını alma yeteneğini kazanamamıştır.
– Öğretmenler! Cumhuriyet sizden, fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller ister.
– Unutmayınız ki cumhurbaşkanı bile sınıfta öğretmenden sonra gelir.
– Bir topluluk ulus olabilmek için mutlaka eğiticilere, öğretmenlere muhtaçtır. Onlardır ki,toplumun gerçek bir ulus haline getirirler.
– Eğitimdir ki bir milleti ya hür, bağımsız, şanlı, yüksek bir topluluk halinde yaşatır; ya da milleti esaret ve sefalete terk eder.
– En önemli ve feyizli görevlerimiz, milli eğitim işleridir. Milli eğitim işlerinde mutlaka muzaffer olmak lazımdır. Bir milletin gerçek kurtuluşu ancak bu suretler olur.
– Ülkemizi gerçek hedefe, gerçek mutluluğa kavuşturmak için iki orduya ihtiyaç vardır: Biri vatanımızı kurtaran asker ordusu, diğeri ulusumuzun geleceğini yoğuran irfan (bilim, kültür) ordusudur.

 

Sadece Atatürk’ün söylediği özlü sözler de değil tabiki. Dünya çapında birçok düşünürün, birçok önemli kişinin de eğitimin ve öğretmenlerin önemini belirten sözleri olduğu gibi birçok ülkenin atasözlerinde dahi bu önem vurgulanır.

 

Örneğin Milattan önce yaşamış, ünlü filozof Diyojen “Yeryüzünde öğretmenlikten daha şerefli bir meslek tanımıyorum.” şeklinde belirtir. Yine bir diğer dünyaca ünlü Antik Yunan filozofu Sokrates ise “Dünyada her şeye değer biçilebilir, ama öğretmenin eserine değer biçilemez. Çünkü, onun eseri her şeydir ve hem de hiçbir şeydir.” demiştir. Aynı şekilde İslam Devleti’nin dördüncü İslam Halifesi olan Hz. Ali (Ali bin Ebu Talib) “Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum.” diyerek eğitimin ve öğrenmenin önemine dikkat çekmiştir.

Yazar: Degnek

Kendisi, Değnek.com'un genel içerik üreticisi.

Degnek Blog

Gelen Aramalar:

 Yazının Etiketleri  
    • Mert Balçık
    • 11 Kasım 2012

    Güzel bir anlatım olmuş, teşekkürler. Şimdiden tüm öğretmenlerimizin öğretmenler günü kutlu olsun.

  1. Geri bildirim yok.

Yorum yapın