01Kasım

Uyku Bozuklukları

İnsanların ruhsal değişiklikleri uyku kalitesini bozar. Stres ve hayat zorlukları uykunun kalitesini etkiler. Ayrıca uyku bozukluğu da strese neden olur. Uyumak için beyindeki mekanizmanın harekete geçmesi gerekir. Bu mekanizma kaslardaki gerilimin azaldığında harekete geçer. Gerilimde azalma olmazsa uykuya geçilmez. Kaslardaki gerilimin azalmasını ses ve ışık gibi faktörler etkiler.

Uyku canlılar için temel bir ihtiyaçtır, sağlığımızdaki herhangi bir bozukluk önce uyku düzenini bozar. Ama uyku bozuklukları da sağlığı bozar yani bunlar birbirine paraleldir. Gürültüde uyuyanların alıştıkları düşünülür, bu yanlış bir düşüncedir. Otonom sistemi gürültüden etkilenir. İnsan uyurken kalp atışı ve tansiyon yüksektir. Uyku derinden olmaz yüzeyseldir, eksik uyunmaktadır. Uyku süresi bebeklerde 16saat, 12 yaşından sonra 8 saat, yetişkinlerde 7 saat yeterlidir.

Uyku dış dünyayla ilişkilerin kopması değildir. Bölünmeden yapılan rahat bir uyku insana yeter. Günlük olaylar ve bulunan ortam uyku kalitesini etkiler. Yeterli uyunmazsa sinir, dikkat dağınıklığı, sıkıntı gözlenir. Fazla uyku da zararlıdır süresi ve kalitesi önemlidir. Uyku bozukluğuna depresyon, kaygı bozuklukları, panik gibi ruhsal durumlarda neden olabilir.

Depresyon fazla uyumaya, kaygı bozuklukları uykuya dalmakta gecikmeye ve yorgunluğa neden olur. Bu sürekli uyku hali yapar. Uyku bozukluklarına örnek olarak; uykuya geç dalma, sık uyanma, erken kalkma, gündüz uyuyup gece uyumamak, uyanmakta zorlanmak, derin uyuyamamak, çok çabuk uyanmak, erken yatıp sabah hala uykumuzu alamamak, uykudan kalkınca yorgun olmak gibi örnekler verebiliriz.

Yazar: Degnek

Kendisi, Değnek.com'un genel içerik üreticisi.

Degnek Blog

Gelen Aramalar:

 Yazının Etiketleri  

    • Ekmek Arası Eti Puf
    • 2 Kasım 2012

    Uyku Bozukluğu var dediler geldik 😀

  1. Geri bildirim yok.

Yorum yapın