30Ekim

Şifrelerimiz Hep Aynı

Zaman zaman bazı ortamlardaki şifreleri çalan hackerların bilgileri doğrultusunda yayınlamalar yapan araştırma şirketleri bu şifreler konusunda istatistiki bilgileri paylaşıyor.

Her ortamda basit ve kolay bulunabilecek şifrelere karşı uyarılar, önlemler yer alsa da dünya çapında birçok kişi bu tür şifrelerden vazgeçmemekte ısrarcı davranmaya devam ediyor. Yakın zamanda yayınlanan  bir araştırmaya göre en çok kullanılan şifreler sıralamasında birinci sırayı ingilizce de ‘şifre’ anlamına gelen “password” kelimesi alıyor. Bu şifreyi tabiki tahmin edebileceğimiz gibi 123456 ve 12345678 şifreleri takip ediyor. Ayrıca Q türü klavyelerde harflerin ilk satırındaki ilk 6 harfin oluşturduğu “qwerty” de en çok kullanılanlar arasında kendisini gösteriyor. Bu şifrelerin kullanım oranları hiç de azımsanmayacak derecede.

Güvenli bir şifre oluşturmak için şifremizi en az 8 karakterden oluşturmalıyız. Şifremizde küçük harflerin yanısıra büyük harfler, rakamlar, simgeler de yer alabilir. Bunları şifremizde bulundurmamız şifremizin kolay bulunabilirliğini azaltıp zorluğunu arttıracaktır.

Yazar: Degnek

Kendisi, Değnek.com'un genel içerik üreticisi.

Degnek Blog
 Yazının Etiketleri  

  1. Yorum yapılmammış.

  1. Geri bildirim yok.

Yorum yapın