21Haziran

Dofollow ve Nofollow Link Nedir?

Bir web sitemiz varsa eğer, elbet bu siteye başka bir sitenin linkini bir şekilde ekleriz. Bildiğimiz gibi bir linkin temel hali; <a href=”http://degnek.com” >Değnek.com</a> şeklinde bir yapıya sahiptir. Bu tür link kalıplarına <a> kodu içerisine bazı eklemeler yapabildiğimiz gibi linkleri Dofollow ve Nofollow olarak da belirleyebiliyoruz. Peki nedir bu Dofollow ve Nofollow eklemeleri, ne işe yararlar?

Google, sitemizin ulaşabildiği tüm sayfalarını, kodları çöze çöze tarar. En ince noktasına kadar tüm kodları tespit eder. Aynı şekilde linkleri de öyle. İşte bu noktada karşımıza dofollow ve nofollow link kavramları çıkıyor. Linklere yapacağımız; ingilizce “no” ve “follow” kelimelerinden oluşan nofollow eklemesini yaparak dilersek Google’a bu linki “takip etme” mesajını verebiliyoruz. Veya dofollow eklemesini yaparak, tam tersi şekilde bu link iyidir bu linki de takip et diyebiliyoruz.

Standart olarak kullandığımız nofollow veya dofollow eklemesi yapmadığımız linkler dofollow olarak kabul edilirler. Şimdi nofollow veya dofollow olarak nasıl belirtebileceğimize bakalım:

Standart link kalıbımız

<a href=”http://degnek.com” >Değnek.com</a>

rel=”nofollow” yazarak takip etme mesajını veriyoruz:

<a rel=”nofollow” href=”http://degnek.com” >Değnek.com</a>

rel=”dofollow” yazarak ise takip et mesajını veriyoruz:

<a rel=”dofollow” href=”http://degnek.com” >Değnek.com</a>

Yazar: Degnek

Kendisi, Değnek.com'un genel içerik üreticisi.

Degnek Blog
 Yazının Etiketleri  
  1. Yorum yapılmammış.

  1. Geri bildirim yok.

Yorum yapın