21Ekim

Kış Geliyorken Meyve-Sebzeyi Unutmayın!

Kışa doğru yaklaştığımız şu sonbahar aylarında, kış soğuğu kendisini bir hayli göstermeye başladı. Özellikle bu geçiş dönemlerinde yaşanan hastalıklar, birçok kişinin hayatını olumsuz etkileyebiliyor. Mevsim değişiklikleri, soğuğa karşı bünye olarak hazırlıksız yakalanmak başta soğuk algınlığı, grip gibi birçok hastalığa da davet çıkartıyor.

İşte özellikle bu zamanlarda vitaminler bizim en büyük yardımcılarımızdan olacaklar. Kışın hasta edici tarafından korunmak ve bütün bir zaman keyfini çıkartmak için meyve ve sebzelerden yardım almamız gerekiyor. Mevsimin doğal meyve ve sebzelerini; özellikle sadece bir veya birkaç tanesini değil, her birinden çeşitli olarak tüketmeli, vitaminlerini düzenli olarak almalıyız. Portakal, greyfurt, elma, armut gibi meyveler bizi hastalıklara karşı koruyabilecek birçok vitamin içeriyor. Örneğin greyfurt birçok kişi tarafından sevilmese de veya örneğin çocuğunuza bu meyveleri yedirmekte güçlük çekiyorsanız eğer elinizdeki çeşitli meyvelerin sularını sıkarak karıştırmak daha lezzetli ve güzel olabilir.

Hazırladığınız sebze yemekleri de oldukça önemli. Bulunduğunuz aya göre marketlerde veya pazarlarda uygun bulduğunuz çeşitli sebzeleri tüketmeye özen gösterebilirsiniz. Sıcak yemek olarak hazırlayabildiğiniz sebzelerin yanısıra bazı sebzelerden dilerseniz farklı türden salatalar da yapabilirsiniz.

Yazar: Degnek

Kendisi, Değnek.com'un genel içerik üreticisi.

Degnek Blog

Gelen Aramalar:

 Yazının Etiketleri  

    • tolga yılmaz
    • 3 Şubat 2017

    meyvelerin suyunu karıştırma demişsiniz ama meyveleri karışık yemek yanlıştır. Yenildiği zaman tek meyve yenmeli, veya birbiriyle uyumlu olanlar bir yenilebilir; portakal ile greyfurt gibi. kırmızı ve yeşil elma bile birlikte yenmemeli. Ayrıca meyveden %100 faydalanmak için yemekten 15–30 dk. önce aç karna veya yemekten 2 saat sonra yenmeli,2 çeşit meyve yenecekse bunlar arasında da 15–30 dk. süre geçirmeli. Yoksa yemekten hemen sonra veya yemekle yenirse meyve midede çürür ve faydasının %20 si ancak olur belki.Hatta içkiden bile zararlı diyenlerde var.

  1. Geri bildirim yok.

Yorum yapın