21Ekim

Şeker Hastalığı Nedir?

Pankreas salgı bezinin, yeterli insülin üretememesi ya da ürettiği insülinin kullanılamaması sonucunda gelişen diyabet ömür boyu süren bir hastalıktır. Kişi, besinlerden şekeri kullanamaz ve kan şekeri yükselir.

Yediğimiz besinlerindeki karbonhidratların çoğu vücuda enerji olması için glikoza dönüşür. Pankreas midenin arka tarafında olan bir organdır, kaslar ve dokular kandan şeker alarak insülin hormonu üretir. Kana geçen şeker, insülin yardımı ile hücrelere girer. Şekeri yakıt olarak hücreler kullanır. Eğer şeker seviyesi ihtiyaçtan fazlaysa karaciğerde depolanır.

Şeker hastalığı, ciddi bir hastalıktır ve sık görülür. Pankreasın yetersiz ürettiği insülinden kaynaklanır. Gıdalardan aldığımız şeker, enerji kaynağıdır fakat hücrelere giremez. Hücreler şekersiz kalır, kandaki şeker yükselir. Kanda şekerin artması, zehir etkisi yapar, hücreleri tahrip eder. Artan kan şekeri zamanla zararlarını gösterir. Şeker hastalığı sıklığı % 4-5 civarı görülmektedir. Türkiye’de 1-1,5 milyon diyabet hastası olduğu belirtilmektedir.

Diyabeti olmayan insanda kan şekeri seviyesi açlık 120 mg/dl, tokluk 140 mg/dl olmalıdır. Açlık ve tokluk kan şekeri bu değerin üstünde ise diyabet olabilir.

Diyabetin anlaşılabilmesi için Açlık Kan Şekeri ve Oral Glikoz Tolerans Testi yaptırılmalıdır. Açlık Kan Şekeri ölçümü 100-125 mg/dl ise gizli şeker olabilir. AKŞ sonucu 126 mg/dl çok ise diyabeti gösterir.

Oral Glikoz Tolerans Testinde glikozdan aldıktan iki saat sonra kan şekeri seviyesi 140-199 mg/dl çıkarsa gizli şeker, 200 mg/dl fazla ise şeker tanısı konabilmektedir.

Yazar: Degnek

Kendisi, Değnek.com'un genel içerik üreticisi.

Degnek Blog

Gelen Aramalar:

 Yazının Etiketleri  

  1. Yorum yapılmammış.

  1. Geri bildirim yok.

Yorum yapın