20Ekim

Ocarina Nedir?

Almayacağım halde arada sırada hepsiburada.com a girip ne var ne yok diye bakan bi ben değilimdir herhalde. Yine o günlerden birinde nefesli çalgılar kısmındaydım ve fiyat aralığına 0-25 TL yazıp eğlenmek istedim 😀 ve karşıma OCARİNA çıktı. Şekli uzay aracını andıran bu 13 TL’lik aleti araştırdım ve işte bulduklarım;

Hepsi Burada’da Gördüğüm 13 TL’lik Ocarina ve Sağ Tarafta 1600 $’lık Ocarina

Ocarina antik zamanlara dayanan bir flüt türüdür. Enstrüman görünümünde bilinen ilk ocarina 12.000 yıl öncesine aittir. Kökenleri birçok kültüre dayanır. Güney ve Orta Amerika, Mayalar, Aztekler şekli kuşa veya bir hayvana benzetilen, topraktan ocarinalar üretmişlerdir. Genel olarak havayı üflediğimiz bir ağızlık, parmaklar için sayıları 4 ila 12 arasında değişen delikler bulunur. Çin, şekli yumurtaya benzeyen, Xun adı verilen kendi ocarinasını yapmıştır.

1500’lü yıllarda bir grup Aztek, kraliyet ailesine dans gösterisi yapma amacıyla Avrupa’ya gelmiş ve bundan sonra ocarina Avrupa dolaylarına yayılmıştır. Ocarinanın sesini duyan Romalı bir fırıncı kendi enstrümanını yapmış (kili fırında pişirerek) ve adını OCARİNA yani little goose (küçük kaz) koymuştur. Ancak bu aletin sınırlı sayıda notası vardı. 19.yy da Guiseppe Donati adlı başka bir fırıncı ve müzisyen daha fazla notaya sahip, doğru oranlı bir ocarina icat etmiştir. (Helmholtz resinator prensibini kullanarak)

Bu arkadaş da çok ilgili bu konuya. Yazının altında paylaştığım linkten diğer çalışmalarını dinleyebilirsiniz.

Bu grubun adı Gruppo Ocarinistico Budriese. Kendileri İtalyanlar ve Vivaldi’nin eserlerini bile çalabiliyorlar 🙂

1. ve 2. Dünya savaşlarında askerlerin moral bulmak için arada sırada çaldıkları, ceplere sığabilen ocarina, blok flütün gelişiyle popülerliğini yitirmiş, 1990 yılında çıkan “The Legend Of Zelda: Ocarina Of Time” oyunuyla bir süre daha popüler kalmayı başarmıştır.

Sojiro adlı sanatçıda ocarinayı Asya’ya tanıtan kişidir.

Yazar: Merve Tekin

Merve Tekin Blog

Gelen Aramalar:

 Yazının Etiketleri  
  1. Yorum yapılmammış.

  1. Geri bildirim yok.

Yorum yapın