07Ekim

Bossa Nova Nedir?

D&R a girildiğinde fonda çalan parçaları her zaman beğenmişimdir, insanın kitap okuyası, farklı dünyalara açılası gelir. Birçok kere caz çalındığını duydum ama o gün dinlediğim ritim cazdan farklıydı, işte o ritim bossa novaya aitmiş. Peki, Bossa Nova nedir?

Bossa Nova Brezilya kökenli dans ve müzik türüdür. Bu tarzın asıl ortaya çıkışı, kökeni, pusludur ama genel kabul Antonio’nun (Antonio Carlos) 1950’lerde “Black Orpheus” (siyah orfe) adlı filme yaptığı soundtrackle ortaya çıktığıdır. Hatta filmin afişlerinin bazılarında kullanılan tanıtım sloganı `Bossa Nova’yı dünyaya tanıtan film´dir.

Bu terimin genel anlamı `a new way of doing something´ (bir şeyler yapmanın yeni bir yolu) olarak geçer. Bossa Portekizcede çıkıntı anlamına gelir ve deyim olarak beyindeki yetenek belirtisi gri hücrelerden oluşan çıkıntılar için kullanılır. Bu bağlamda yeni yetenek olarak ilk kez Tom Jobim tarafından kullanılmıştır. Bu tür Brezilya’nın klasik samba melodilerini jazz ile olgunlaştırmış ve bir tutamda şiirsellik katmıştır.

O dönemler Brezilyadaki en popüler tür samba idi ancak bossa nova’da sözler, ritim ve armoni sambadan daha seviyeliydi. Joan Gilberto ve Stan Getz sayesinde bu tarz Brezilya dışında da adını duyurmuştur. 60’ların müzik fenomeni olan tür, radyolarda Beatles’ın Yesterday’inden sonra en çok yayınlanan ikinci parçası olan The Girl From Ipanema ile yükselmiştir.

Türün temellerini Antonio Carlos Jobim (Tom Jobim olarak da geçer), Vinicius de Moraes ve Joao Gilberto atmış, daha sonraları Stan Getz, Elis Regina, Astrud Gilberto devam ettirmiştir. Bu formda yayınlanan ilk albüm Joao Gilberto’ya ait Desafinado (1958) adlı albümdür.

Bossa nova cazdan farklı olmasına karşın her cazcının repertuarında bulunması gereken bir tür. Cazı sevmeyen birinin bile zevkle dinleyebileceği söylenir, çünkü günün her saatinde dinlenebilinen, insanı yormayan, hüzünle eğlenceyi harmanlayan bir formdur.

Dinlemek isteyenler için;

http://youtu.be/zWmRg7zJdEA

http://youtu.be/DMX6E68qJAg

http://youtu.be/U4mCzmNDEIk

The Girl From Ipanema birçok sanatçı tarafından seslendirilmiştir.

Eski sanatçılarla hoşlaşmayanlar için Tempo Rei adlı grup, bu tarzı gayet güzel icra ediyorlar, hatta bence daha iyiler;

http://youtu.be/ur3KGHS1v8s

http://youtu.be/4mTuATnaPck

Joao Gilberto (yukarıda) ve Stan Getz

Yazar: Merve Tekin

Merve Tekin Blog

Gelen Aramalar:

 Yazının Etiketleri  

  1. Yorum yapılmammış.

  1. Geri bildirim yok.

Yorum yapın