20Haziran

Mark Zuckerberg Kimdir?

Mark Elliot Zuckerberg (d. 14 Mayıs 1984) büyük sosyal paylaşım devi Facebook‘un kurucusudur.

Zuckerberg diş hekimi olan babası ve psikolog annesinin tek çocuğu olarak 1984 yılında doğmuştur. Lisedeki gösterdiği başarı ve başarılı notlarıyla ABD’nin en iyi üniversitelerinden olan Harvard üniversitesine girdi.

İlk yılında, farklı bir fikir ile okuldaki en yakışıklı ve en güzel öğrencilerinin seçildiği facemash.com adlı siteyi kurdu. Sitede Hardvard’daki tüm öğrencilerin fotoğrafları yer alıyordu. Fakat bu kadar fotoğrafın hepsini bulmak için yapması gerekenin üniversitenin öğrencilerin bilgilerinin yer aldığı veri tabanına girmesi olduğunu düşündü ve bunu yaptı. Veri tabanını hacklediği ortaya çıkan Zuckerberg, disipline verilince okulu bıraktı. Harvard’lı öğrencileri internet üzerinde buluşturmak için ikinci sitesi olan Facebook‘u kurdu. Facebook, 18 ayda ABD’nin en büyük arkadaşlık sitelerinden biri haline geldi. Önce sadece üniversiteler arasında sınırlı tutulan ve sadece üniversite mail adresi ile kayıt alan fakat daha sonra herkese açılan Facebook’un hayatını bu kadar değiştirebileceği bilinebilir miydi ki?

Mark Zuckerberg 2004 yılında Harvard Üniversitesi’nden girişimci arkadaşları ile Facebook‘u kurarak dünyanın en genç zengini oldu. 2010 itibariyle kişisel serveti 4 milyar Amerikan dolarıdır.

Yazar: Degnek

Kendisi, Değnek.com'un genel içerik üreticisi.

Degnek Blog

Gelen Aramalar:

 Yazının Etiketleri  
  1. Yorum yapılmammış.

  1. Geri bildirim yok.

Yorum yapın