02Ekim

Cenin Nasıl Meydana Gelir?

Cenin, çocuğun ana karnındaki gelişme devrelerinden biridir. Bu devre, çocuğun ana karnına düştüğü andan itibaren doğuma kadar devam eder. Bir damla kan pıhtısından bir canlıya dönüşmedir. Ceninin günümüzde aşama aşama nasıl geliştirdiğini, anne babalar görebilmektedir. Rahim içinde kendine bir yaşam yaratan cenin 9 ay 10 gün sonra hayata merhaba demeye hazırlanıyor. Rahim içi yaşamda bebeğin gelişmesi için üç gelişme dönemlerine ayrılır. Cenin (embriyo) öncesi olanlar, cenin dönemi ve fetüs dönemi.

Cenin Öncesi Dönem: Üç hafta sürer. Bu süre içinde döllenmiş hücre sürekli olarak bölünür ve morula adlı büyük hücre kümesi oluşturur. Döllenmesin ardından altıncı günde Blastosit rahim içine yerleşir. İkinci haftada hücreler arasında başkalaşıma başlar. Hücrelerin bir bölümü ileride bağ ve destek dokuyla deriyle oluşturacak biçimde değişikliğe uğrar. Üçüncü haftada ileride kas dokuları oluşturacak olan yeni bir hücre topluluğu oluşur.

Cenin Dönemi: Üçüncü haftada başlayarak sekizinci haftanın sonuna kadar devam eder. Tüm içyapı bu dönemde oluşur. Doğuştan anomaliler genellikle bu dönemde çeşitli etkenlerin gelişim aşamalarının etkilenmesiyle ortaya çıkar. Cenin dönemi sonrada omurgaya dönene somit sayısı cenin yaşını hakkında bilgi verir. Yedi somit oluşunca sinir borusu gelişmeye başlar. Göbek bağı iç kulak oluştuğunda ve gözler belirlendiğinde somit sayısı on dörttür.

Fetüs Dönemi: Sekizinci haftadan doğuma kadar olan süredir. Beyin ve baş gelişimi hızlanır. Yüz oluşur ve insan yapısına sahip olur. Boyu 30mm kadardır. Bu dönemde genellikle daha önce oluşan yapılar gelişerek büyür.

Yazar: Degnek

Kendisi, Değnek.com'un genel içerik üreticisi.

Degnek Blog

Gelen Aramalar:

 Yazının Etiketleri  

  1. Yorum yapılmammış.

  1. Geri bildirim yok.

Yorum yapın