27Eylül

Rota Kars’a!

1918’ e kadar 40 yıldan fazla Rus işgalinde kalan Kars, Rus mimarisi örnekleri ile dikkat çekiyor. Güneye uzanan caddeleri, doğudan kesen caddeler, birbirine paralel bloklar meydana getirerek kentin şehir planı çizilmiş. Düzgün akan caddelerin geniş ve taş kaldırımlı yapısı, yolun her iki tarafında da sıralanmış, bir iki katlı, sağlamlığından pek de bir şey kaybetmemiş evlerin hoş mimarisi ile Kars’ın modern yüzü size gülümseyiveriyor. Kale içine vardığınızda ise yollar daralıp eğriliyor. Yol kenarlarına dağılmış mütevazı bahçelerinde, tavukların köy ağası gibi gezdiği kerpiç evlere kayıyor gözleriniz.

Bu sene uygulamaya giren Müze Kart hizmeti sayesinde ülke genelindeki tüm müze ve ören yerlerini ücret ödemeden gezebilirsiniz. Tek yapmanız gereken 20 TL ödeyerek kart sahibi olmak. Kartınızı bir yıl boyunca ülkenin her yerindeki müzelerde kullanabilirsiniz.

Kars’tan Notlar

  • Tabağa doğranmış lavaş üzerinde sunulan bir çeşit nohut yemeği olan “piti” yemeğini tadın.
  • Kars peynirinden tadın, kahvaltılarınız için Kars balı satın alın.
  • Akşam yemeğinizi şehrin hemen merkezinde bulunan Ocakbaşı Restoran’ın taş duvarları arasında, otantik bir ortamda yiyin.
  • 1964 yılında Kümbet Camii, diğer adıyla Havariler Kilisesi’nin bugünkü yerinde kurulan Kars Müzesi’ni ziyaret edin. Pazartesi dışında 08:00-12:00/13:00-17:00 saatlerinde ziyaretlere açık.
  • Ani Harabeleri’ne giderseniz cep telefonunuzu kapatın. Bizim şebekelerin alıcısı olmadığı için Ermenistan’dan konuşuyormuşsunuz gibi tarifelendiriliyorsunuz ve bu durum fatura geldiğinde müthiş can sıkıcı olabiliyor.
  • Kars Otel modern dokusu ile şehirde kalınacak yer alternatiflerinden biri. Eski bir Rus Evi olan otel, hip otelleri aratmayacak bir dekorasyonla düzenlenmiş. Ülkenin en Doğu şehirlerinden birinde Batı trendleri arıyorsanız adres doğru.
Yazar: Degnek

Kendisi, Değnek.com'un genel içerik üreticisi.

Degnek Blog
 Yazının Etiketleri  
  1. Yorum yapılmammış.

  1. Geri bildirim yok.

Yorum yapın