Bilim, Kültür, Eğlence, Yaşam
26Eylül

Dünyanın Başkenti: Roma

Roma; sanatın, tarihin ve dinin iç içe geçtiği üç bin yıllık bir şehir. Tiber Nehri’nin iki yakasına kurulmuş olmasından ve dünya tarihindeki belirleyici rolünü asırlar boyu sürdürdüğünden, “ dünyanın başkenti unvanına layık görülmüştür. Roma’da Kolezyum, Satürn Tapınağı, Julius Bazilikası ve Roma Forum gezilip görülmesi gerekenler listesinin üst sıralarında.

Bu şehrin ünü dünyaya yayılmış, lezzet dolu bir mutfağı var. Espresso, pizza, panino, spagetti gibi nefis ürünler arasında seçim yapmakta zorlanabilirsiniz. Avrupa kentlerindeki meydan anlayışı her zaman çarpıcıdır. Her meydan caddelerle ya da ara sokaklarla bir başka meydana bağlanır; böylece yol ne kadar uzun olursa olsun, kaybolma korkusu yaşamadan dilediğinizce gezebilirsiniz. İstasyonu arkanızda bırakıp Viale Luigi Einaudi’yi dümdüz takip ettiğinizde, Piazza Bella Republica’ya çıkarsınız. İyiden iyiye artan hareketliliği izleyerek espresso molası vermiş Romalıların izinde bir bara girip leziz bir panino almanızda fayda var.

Şehirde konaklamanız için birçok seçenek mevcut. Leon’s Place Hote, klasik İtalyan tasarımına taze bir dokunuş. Bünyesinde şık bir bar ve bir de spa bulunduran otel, birçok turistin de tercihi oluyor. Hotel Artemide ile de güne güzel bir kahvaltı ile başlayabilirsiniz. Hotel Colosseum ise şehrin merkezi ve civarını keşfetmek için ideal bir otel. Eğer zaman sorununuz yoksa Vatikan, günlük Roma turunun son durağı olabilir. Tabii tarih yanında yeme içmeye de zaman ayırmalısınız. Bu şehirde her zevk ve her bütçeye uygun harika mekanlar var.

Yazar: Degnek

Kendisi, Değnek.com'un genel içerik üreticisi.

Degnek Blog

Gelen Aramalar:

 Yazının Etiketleri  
  1. Yorum yapılmammış.

  1. Geri bildirim yok.

Yorum yapın