20Haziran

Google Drive Online Depolama Servisi

Google, birbirinden farklı hizmetler ile mümkün olan her alana el atmaya çalışıyor. Bu yazımızda sizlere Google’ın bir online depolama hizmeti olan Google Drive servisini tanıtacağız.

Öncelikle kısaca bu tür servislerin ne olduğu ile başlayalım. Online depolama servisleri, internet üzerinden sizlere dosyalarınızı barındırmanız için imkan veren hizmetlerdir. Bu hizmeti sunan her servis için bazı özellikler değişse bile temel amaçları bu şekildedir.

Drive.Google.com https://drive.google.com linkinden ulaşabileceğiniz servise kayıt olmanız için tek gereken, diğer Google servislerinde olduğu için önceden kullandığınız bir Google yani bir Gmail hesabı. Eğer önceden yer alan bir hesabınız bulunmuyorsa kolay bir şekilde bir Gmail hesabı açmanız mümkün. Google’ın bu servisi sizlere kayıt olduğunuz taktirde ÜCRETSİZ olarak 5 GB’lık bir alan sunmaktadır. Bu alanı aşmadan dosyalarınızı dilediğiniz gibi yükleyebilir, klasörler oluşturarak dosyalarınızı depolayabilirsiniz. Hatta önemli dosyalarınızın olduğu klasörlerin başına dikkatinizi çekmesi için bir yıldız koyabilir veya klasör simgesinin rengini değiştirebilirsiniz. Derseniz ki bu 5 GB’lık alan bana yetmiyor, ben bunu daha fazla alan ile kullanmak istiyorum diye; o zaman alan hakkınızı yükseltmek için bazı ücretli seçenekler de mevcut. Aylık 2.49$ ödeyerek alanınızı 25 GB’a, 4.99$ ödeyerek 100 GB’a, 9.99$ ödeyerek de 200 GB’a yükseltmeniz mümkün. Çok profesyonel kullanım için bu alanı 4 TB’a kadar çıkarabilmeniz için imkan var. Ayrıca ücretli olarak aldığınız herhangi bir paket için ek olarak Gmail hesabınızın kapasitesi de 25 GB’a yükseltiliyor.

Dosyalarınızı internette yedekleyebilmeniz, başka bilgisayarlardan da her an ulaşabilmeniz için gayet güzel bir servis olan Google Drive’ı sizler de deneyebilirsiniz.

Yazar: Degnek

Kendisi, Değnek.com'un genel içerik üreticisi.

Degnek Blog
 Yazının Etiketleri  
  1. Yorum yapılmammış.

  1. Geri bildirim yok.

Yorum yapın