25Eylül

Kültür Mirası Erzurum

Anadolu’daki en eski yerleşim yerlerinden birisi olan Erzurum’un kültür temellerinin büyük ölçüde Osmanlı zamanında şekillendiği söylense de, Erzurum; Selçuklu Dönemi Türk-İslam kültürünün de izlerini taşımaktadır. Erzurum’un tarihi eserlerinin en kıymetlisi sayılan Çifte Minareli Medrese de bunlardan birisi. Anadolu’da bulunan Anıt Mezarlar’ın en güzel örnekleri arasında yer alan Üç Kümbetler, Erzurum’da ziyaret edebileceğiniz diğer bir tarihi eser.

Palandöken Kayak Merkezi sayesinde kış turizminin gözde noktalarından biri haline gelen Uluslararası Üniversiteler Spor Federasyonu, 2011 Dünya Üniversitesi Kış Oyunları’nın Erzurum’da yapılmasını kararlaştırmış. Orijinal adıyla Winter Universiade, dünyada olimpiyatlardan sonra düzenlenen en büyük kış organizasyonu olarak biliniyor. Oldukça kültürel ve tarihi bir şehir olan Erzurum’a her yıl dünyanın birçok yerinden turist geliyor, özellikle kış aylarında kayakçıların uğrak mekanlarından biri haline gelen Palandöken, hem Türkiye’den hem de dünyanın birçok yerinden gelen misafirlerine ev sahipliği yapıyor.

Erzurum Notları

  • Şehir merkezinde yürürken kaybolma telaşına kapılmadan içeri uzanan dar sokaklara girin. Köy içine çıkan bu sokaklar, avlularda sohbet dalmış insan manzaraları ile dolu. Size de kıtlama şekerle birlikte limonlu Erzurum çayı ikram edeceklerdir.
  • Erzurum’un Oltu Taşı meşhur. Oltu Taşı’ndan yapılmış ürünler için Tespihçiler Çarşısı olarak bilinen Rüstem Paşa Hanı’na, altın takı alışveriş için de Taş Mağazalara uğrayın.
  • Erzurum’un yöresel ev yemeklerini denemek için Erzurum Evleri’ne gidin. Mekan yöresel doku korunarak oda oda döşenmiş. Burada sunulan mükemmel tatlar arasında Ayran Aşı Çorbası ve Ekşili Dolma gibi lezzetler de var.
Yazar: Degnek

Kendisi, Değnek.com'un genel içerik üreticisi.

Degnek Blog
 Yazının Etiketleri  
  1. Yorum yapılmammış.

  1. Geri bildirim yok.

Yorum yapın