25Eylül

Güneşin Şehri Malatya

Kültepe tabletlerinde Melita olarak anılan Malatya, adını tam 3500 yıldır taşıyor. Şehrin modern yapısı, geniş caddeleri ve düzenli çarşısı, Malatya’yı güzelleştiren özelliklerinden. Aslantepe Höyük, Beşkonaklar, Karakaş Konağı gibi tarihi eserleri, kültürel değerleri ve gezip görülecek mesire yerlerinin çokluğu sayesinde, şehir birçok yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret ediliyor. Malatya’dan Nemrut Dağı’na varmak istiyorsanız Turist Ofisi’nden turlarla ilgili bilgi almanız mümkün. Malatya’dan gündüz hareket eden minibüslerle Nemrut Dağı’na kadar çıkarak, önce güneşin batışına şahit olabilirsiniz.

Güneşi batırdıktan hemen sonra, dağa sadece 2 km uzaklıkta yer alan Güneş Hotel’de konaklayarak gece 04:30 gibi dağa geri hareket edip, bu kez de gün doğumuna şahit olabilirsiniz. Nemrut Dağı’nın manzarası büyüleyici. Güneş doğarken ve batarken gözlemlediğiniz renklerin doğa üzerindeki yansıması ve bu güzelliğe bu yükseklikten hakim olmanın yarattığı hissi yaşayabilirsiniz.

Malatya Notları

  • Bakırcılar Çarşısını gezin. Hem kendiniz hem de sevdikleriniz için hediyelik eşyalar bulabilirsiniz. Malatya’nın çarşıları renkli karelerle dolu, buraya geldiğinizde çarşıları gezmeyi ihmal etmeyin ve bol bol fotoğraf çekin.
  • Malatya’ya kadar gelmişken kayısı almadan geri dönmeyin. Malatya’dan alacağınız organik, koyu renkli kayısılar seyahat boyunca atıştırmalıklarınız olacak.
  • Yemek için Sarı Kurdele’ye gidebilirsiniz. Yemeklerden patlıcan kebabı, tatlılardan kayısı yada ceviz tatlısını deneyebilirsiniz.
  • Nemrut Dağı’nda gün doğumu izlemeye gidecekseniz hasta olmamak için üzerinize kalın bir şeyler almayı sakın ihmal etmeyin. Özellikle geceleri soğuk bir havayla karşılaşabilirsiniz.
Yazar: Degnek

Kendisi, Değnek.com'un genel içerik üreticisi.

Degnek Blog

Gelen Aramalar:

 Yazının Etiketleri  
  1. Yorum yapılmammış.

  1. Geri bildirim yok.

Yorum yapın