Bilim, Kültür, Eğlence, Yaşam
23Eylül

Antakya Notları!

Antakya, Hatay’ın merkez ilçesi. 1939 yılında anavatana katılan şehir, birçok kültürel mirasın ev sahibi. Cami, Ortodoks ve Katolik klişeleri Antakya’nın kardeş yapıları adeta. Daracık sokakları ile eski Antakya size kendinizi bir parçası gibi hissettiren samimi bir yerleşim yeri. O daracık sokaklarda, evlerin aralık kapısından başınızı uzattığınızda, ortasında kocaman bir portakal ağacı dikili geniş avlular karşılıyor sizi.

Kapıların numaraları, çoğunlukla Arapça. Çarşı içinde de gezerken genellikle Arapça konuşulduğunu duyuyorsunuz. Merkeze yayılmış Uzun Çarşı bölgenin zengin kültürünün bir başka göstergesi. Burası saatlerinizi keyifle geçirebileceğiniz bir Pazar yeri. Antakya’ya gitmişken şehre 6 km uzaklıktaki Harbiye’ye de uğrayın ve yeşillikler altında yöre mutfağından lezzetler tadın.

Antakya Notları

  • Nar ekşisi, defne sabunu ve ne tür olursa olsun baharat alın.
  • Sultan Sofrası’nda yemek yemeden dönmeyin. Yoğurt aşı ile başlayın(orukla servis edilen ekşili bir çorba, Oruk; içli köftenin bir benzeri) ortaya humus alın, ana yemek sultan sarma yanında da bulgur, biber ve kuru soğan üçlüsünün yarattığı enfes meyhane pilavından tadın. Antakya’nın en meşhur lokantalarından birisi olan Sultan Sofrası, bugüne kadar birçok yerli halk ve turiste ev sahipliği yapmıştır. Mekan hakkında bilgi almak ve rezervasyon yaptırmak isterseniz (0326) 213 87 59 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz.
  • St. Pierre Kilisesi, 636 yılında inşa edilen Habib-i Neccar Camii ve mozaik koleksiyonunun zenginliği açısından dünyada ilk sıralarda gösterilen Hatay Arkeoloji Müzesi görülebilir.
Yazar: Degnek

Kendisi, Değnek.com'un genel içerik üreticisi.

Degnek Blog

Gelen Aramalar:

 Yazının Etiketleri  

  1. Yorum yapılmammış.

  1. Geri bildirim yok.

Yorum yapın