22Eylül

Akdeniz’in İncisi Korsika Adası

Adalar anakara ile bağlantıları olmadıkları için kendilerini normal yaşantılarından soyutlanmış hissetmek isteyenler için ideal adreslerdir.  Akdeniz’in asi ruhlu güzeli Korsika Adası, Akdeniz’in az bilinen ama çoğu kişi tarafından en güzel adası kabul edilmektedir. Her köşesinde farklı güzellikler olan ada, her yanı keşfedilmemiş büyük bir ada. Oldukça yeşil ve dağlık bir yapıya sahip ada, 2000’den fazla bitki türünü barındırıyor. Bir yanında Fransız diğer yanında İtalyan kültürünün hissedildiği Korsika, İtalya’ya daha yakın olmasına rağmen günümüzde Fransa’ya bağlı. Buna rağmen Korsikalıların kendilerini pek Fransız gibi hissettikleri söylenemez.

Tarihinde 15 yıl gibi kısa bir süre bağımsız dönem bulunan Korsika’nın hediyelik eşya dükkanlarında Korsika’nın bağımsızlık simgesi olan başı bantlı korsan figürünü barındıran eşya, bayrak ve flamalara rastlayabilirsiniz. Korsika ile ilgili önemli detaylardan biri de ünlü Fransız İmparatoru Napolyon’un burada doğmuş olması. Her ne kadar imparator olduktan sonra Korsika’ya hiç gelmemiş olsa da Napolyon’un doğduğu yer olan Ajaccio’nun Korsika’da olması adalılar için bir övünç kaynağı.

Korsika’nın en ilgi çekici yerler arasında kıyılardaki küçük kasabalar sayılabilir. Kuzeybatı kıyılarındaki Calvi ve Ile Rousse, kuzeydeki St.Florent, güneybatıdaki Propriano ve güneydoğudaki Porto Vecchio hem pırıl pırıl koyları ve plajları hem de Fransız ve İtalyan mutfağından lezzetli tatları bulabileceğiniz restoranları ile özellikle yaz aylarında turistlerden yoğun ilgi görüyor. Bu kasabalarda pahalı butik otellerden, şehir dışındaki tepelere kurulu olan motellere kadar geniş yelpazede konaklama imkanı bulmak mümkün.

Yazar: Degnek

Kendisi, Değnek.com'un genel içerik üreticisi.

Degnek Blog

Gelen Aramalar:

 Yazının Etiketleri  

  1. Yorum yapılmammış.

  1. Geri bildirim yok.

Yorum yapın