20Haziran

Her Şeyi Bilen Arama Motoru, İstediğinizi Sorun!

Bir arama motoru ne kadar çok şeyi bilebilir ki? Belki de her şeye yakınını.. Bu yazımızda diğerlerinden tamamen farklı bir yapıya, çalışma sistemine sahip bir arama motorundan bahsedeceğiz: Wolfram Alpha.

Bu arama motoru diğerlerinden yani Google, Yandex gibi sistemlerden çok farklı. Google, Yandex gibi çalışan arama motorları internette aktif halde bulunan web sitelerinin sayfaları arasında arama yapıp yakın veya benzer sonuçları içeren sayfaları sıralarken WolframAlpha size kendi sisteminde bulunan bilgileri sunar, yani başka web sitelerinden yararlanmaz. Çalışma şeklini daha ayrıntılı anlatacağız ve bilgi haznesine bir örnek yazımızda vereceğiz ve bu örneğe gerçekten şaşıracağınıza eminim.

Resmi sitesi olan wolframalpha.com adresinden bu arama motoruna ulaşabilirsiniz. Burada klasik bir arama çubuğu yer almakta. İşte çok büyük bir bilgi arşivi bu arama çubuğunan arkasında. Bakalım bu bilgi kaynağı ne kadar geniş? Size bir kaç örnek verip en sonda gerçekten şaşırtmayı planlıyorum.

Wolfram Alpha; tüm sorularınıza, tüm aradığınız bilgilere cevap vermek üzere hazırlanmış bir sistem. Örneğin, “Ankara” yazarak Ankara hakkında yer alan tüm bilgilere ulaşabilirsiniz. Haritadaki yeri, nüfusu, anlık saati, anlık hava durumu, bazı şehirlere olan uzaklıkları vs.. Sadece bir şehir de değil tabiki. Örneğin bir kişi, “Mustafa Kemal Atatürk” yazarak da onun hakkındaki bilgilere ulaşabilirsiniz.

Wolfram Alpha’ya sorular da sorabilirsiniz. Örneğin “What is your name?” ile öncelikle ona adını sormaya ne dersiniz? “What are you?” diyerek ne olduğunu, “Where are you from?” diye arayarak nereli olduğunu sormanız mümkün. İngilizce olarak yazdığınız böyle ekstra birkaç soruya cevap verecektir. Gerçekten de eğlenceli.

Wolfram Alpha’nın bir matematik aşığı olan bana göre en ilginç ve sizi de şaşırtacağını düşündüğüm yanı bir matematik profesörü olması! Bir işlem yazıp sormaya ne dersiniz? Hemen basit bir “2+2” ile başlayabilirsiniz. Tabi bunlar çok kolay. Wolfram Alpha için, arama çubuğuna yazdığınız doğru şekilde yazıma sahip denklemler, problemler de hiç sorun olmayacaktır. Her türlü yapıyı içeren herhangi bir denklemin hem sonucunu veya varsa sonuç kümesini öğrenebilir, grafik üzerine dökümünü bile görebilirsiniz. Hatta aşağıdaki resimde bir çift bilinmeyenli iki denklem ve bu denklemin grafik dökümü ile çözümü ve çözüm kümesi hemen önümüze dökülüyor.

Haydi sizler de hiç durmadan Wolfram Alpha’yı denemeye başlayın!

Yazar: Degnek

Kendisi, Değnek.com'un genel içerik üreticisi.

Degnek Blog

Gelen Aramalar:

 Yazının Etiketleri  
    • emre
    • 7 Mayıs 2014

    evet çok iyi bir site

  1. Geri bildirim yok.

Yorum yapın