21Eylül

Prolaktin Hormonu (Süt Hormonu) ve Yüksekliği

Prolaktin insanlarda beyinden hipofiz yardımı ile salgılanan bir hormondur. İnsan vücudundaki görevi, doğum sırasında yükselerek anneyi doğum sonrası emzirme işlemine hazırlamaktır.

Normal şartlarda kandaki değer aralığı 10-25 ng/ml’dir. Vücutta prolaktin salgısı artarak zamansız süt üretilmesine neden olur. Bu duruma galaktore denmektedir ve adet düzensizliğine sebep olur. Bazen kayda değer şikayetler olsa da ölçümler sırasında kandaki prolaktin değeri normal çıkabilmektedir. Prolaktin yüksekliği kadınların birçoğunda adet gecikmeleri, adet düzensizliği ve göğüslerden süt gelmesine sebep olmaktadır. Prolaktin süt üretilmesini sağlayan hormondur. Anne adayı gebelik sürecine girdiğinde, yükselen hormonlar prolaktini uyararak memelerden süt salgılanmasına hazır hale gelmesine sebep olur.    

Hiperprolaktinemi, gebelik sürecinde olmayan kadınların kandaki prolaktin seviyesinin yükselmesidir. Bu durumda düzensiz adetlere belli noktada adetlerin kesilmesine ve sonrasında galaktore adı verilen olayın gerçekleşmesiyle göğüslerde süt üretimi başlamasına neden olur.

Günümüzde birçok kadının hamile kalamama şikayetiyle doktora başvurmaları sonrasında yapılan araştırmalarda hiperprolaktinemi ile karşılaşılmaktadır. Kadınlarımızın büyük bir çoğunluğunda galaktore ve hiperprolaktinemi görülmektedir.

Yazar: Degnek

Kendisi, Değnek.com'un genel içerik üreticisi.

Degnek Blog

Gelen Aramalar:

 Yazının Etiketleri  

  1. Yorum yapılmammış.

  1. Geri bildirim yok.

Yorum yapın