21Eylül

“Kreş mi? Evde Bakım mı?” Sorusuna Devlet Noktayı Koydu

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, kadın istihdamını artırabilmek için çalışan kadınların lehine bir yasa hazırlığı içine girdiler. Yasa tasarısına göre, çalışan annelerin 0-5 yaş arasındaki çocuklarının kreş ücretlerini devlet karşılamak için hazırlık yapıyor. Böylece çalışan annelerin çocuk bakımı ile alakalı sorunları nedeniyle iş bırakma sorunlarına çözüm olmaya çalışıyor.

Kreş mi? Evde bakım mı? Sorularına yanıt olabilecek tarzda bir yasa çıkaran Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, yapılan araştırmalarca kreş ortamının ev ortamına göre daha güvenli olduğunu ve çocuğun sosyal gelişimi için daha yararlı olabileceğini kanıtladı. Kreş de yetişen çocukların ortama uyum problemi olmaması, paylaşmayı öğrenebilmesi, uyku ve yeme düzenleri gibi sayılabilecek bir sürü yanının olması daha da güzel. Ayrıca evde bakım da çocuğunun bakımı ve davranış açıcından annenin gözü arkada kalması durumları gibi bir sorunun olmaması kreş de müşteri olması ve müşteri memnuniyetinin en önemli unsur olması annelerin içini rahatlatan ayrı bir unsur. Hazırlanan tasarı ile annelere hem maddi hem manevi destek vermesi daha verimli bir iş kadınını ortaya çıkaracağı kuşkusuz…

Yapılacak olan kreş yardımın 300tl olduğu konusunda karar aşamasında olduğu ve bunun gelir düzey hesaplamasına göre ailelere verileceği ve bu ücretin doğrudan kreşe ödenecek olması ayrı bir güzel. Yeni kreş tasarısı hem yeni iş sahası çıkarması nedeniyle hem de çalışan annelere kolaylık sağlaması nedeni ile güzel bir çalışma olmuş.

Yazar: Degnek

Kendisi, Değnek.com'un genel içerik üreticisi.

Degnek Blog

Gelen Aramalar:

 Yazının Etiketleri  

  1. Yorum yapılmammış.

  1. Geri bildirim yok.

Yorum yapın