21Eylül

Erkeklerin Menopozu: “Andropoz”

‘Erkekliğin sonu’ anlamına gelen Latince kökenli bir kelime olan andropoz, 30’lu yaşların sonunda her erkeğin kafasında soru işareti oluşturmayı başaran bir rahatsızlıktır.

Günümüzde kadınların menopoz dönemine gösterilen aynı ilginin erkeklerin girdiği bu döneme gösterilmezken, erkeklerinde birçoğu bu dönemi geçirdiğinden haberdar değil. Erkeklerin ilerleyen yaşlarında testestoron hormonlarındaki (erkeklik hormonu) düşüşe andropoz denilmektedir. Bu düşüş sonrasında erkeklik hormonu tamamen ortadan kalkmazken fakat performans düşüklüğü söz konusu olmaktadır. Andropoz belirtileri arasında, depresif bir ruh hali, sinirlilik, kaygı, motivasyon da azalma ve kronik yorgunluk hissi görülür. Hafızayı da etkileyen andropoz, unutkanlığı ortaya çıkarmaktadır. Bedensel olarak da bayanların menopoz döneminde geçirdikleri bir takım belirtilerin aynısı olan, ateş basmaları, yaygın kas ve eklem ağrıları, uyku ihtiyacının artması, halsizlik, işe konsantre olamama gibi duruları yaşarlar. İlerleyen yaşlarda andropoza yakalanan erkekler klasik belirtilerini yorgunluğa, unutkanlığı ise ilerleyen yaşlarına bağlayarak andropoza girdiklerinin farkına varamazlar. Bu belirtiler sonrasında erkeklerde libido düşüklüğü yaşamaktadır ve bu da cinsel hayatlarını olumsuz yönde etkilemektedir. Bu şikâyetleri yaşayan erkeklerin üroloji uzmanının yapacağı bir kan tahlili ile erkeklik hormonu düşüklüğü ve oranı tespit edilebilmektedir.

Andropoz teşhisi konan erkeklere, erkeklik hormonu hap ya da iğne şeklinde takviye edilerek tedavisi yapılmaktadır. Tedavi sonrasında hastada, belirtilerin yok olmakta ve eski performansına kavuştuğu gözlenmektedir. Tıpkı kadınların menopozu gibi önlenemeyen bir süreç olan andropozu yaşamayan erkek olmadığı gözlenmektedir. Doktor kontrolünde geçirilen dönem hayat kalitesini olumsuz yönde etkilemeden atlatılabilmektedir.

Yazar: Degnek

Kendisi, Değnek.com'un genel içerik üreticisi.

Degnek Blog

Gelen Aramalar:

 Yazının Etiketleri  
  1. Yorum yapılmammış.

  1. Geri bildirim yok.

Yorum yapın