20Eylül

Sümela Manastırı – Trabzon

Trabzon’un Maçka ilçesinde bulunan bu manastır, ilin simgesi haline gelmekle birlikte ilin en eski yapılarından biri olma özelliğine sahiptir. Zigana dağı eteklerine kurulu olan manastır, döneminin şartlarına göre zor ulaşılan deniz seviyesinden 1.150m yükseklikteki kayalara oyularak yapılmıştır. Manastırın aşağı kısmından Meryemana (Panagia) deresi akmaktadır.

Manastırın yapılış amacı açısından çeşitli efsaneler bulunmaktadır. Manastırın, MS 375-395 tarihleri arasında inşa edildiği tahmin edilmektedir. Karadeniz Rumları arasında dilden dile dolaşan bir efsaneye göre, Atina’lı Barnabas ile Sophronios adlı iki keşifci gece rüyalarında aynı rüyayı görmüşlerdir. Rüyalarında, Hz. isa ve Hz.Meryem’i görmüş ve gördükleri yer Sümela’nın bulunduğu yerdir. Habersizce manastırın olduğu mekanda karşılaşan iki keşiş, birbirlerine gördükleri rüyayı anlatırlar ve buraya manastırı yapma kararı alıp temelini atmışlarıdır.

Manastır içinde, öğrenci odaları, kütüphane, kutsal ayazma odaları, ana kilise ve mutfak bulunmaktadır. Dar, uzun ve oldukça yüksek 92 basamakla manastırın ana avlusuna çıkılır. Girişin hemen yanında muhafız odaları bulunmaktadır. Ana avludan kısa br merdivenle iç avluya inilir. İç avlunun sağında kütüphane ve yamacın ön tarafına bakan büyük balkonlu misafirhaneler ve keşiş odaları bulunmaktadır. İç avludan yine öğrenci odaları mutfak ve ana kiliseye çıkılmaktadır. Kilise içinde, kendi simgesi olan Meryem ana portreleri ve dönemin imparatoru III. Alexios’a ait frenksler bulunmaktadır.

Manastıra tırmanış ise, kaya dibine kadar araba ile sonrası dağ içinden patika yollar ve uzunca merdivenlerle çıkılmaktadır.

Yazar: Degnek

Kendisi, Değnek.com'un genel içerik üreticisi.

Degnek Blog

Gelen Aramalar:

 Yazının Etiketleri  
  1. Yorum yapılmammış.

  1. Geri bildirim yok.

Yorum yapın