12Eylül

Yangın Sırasında P.A.S.S. Tekniği!

Ufak bir kıvılcım, bir dikkatsizlik derken her an her yerde bir yangınla karşılaşabiliriz. Bu nedenle evimizde, işyerimizde, arabamızda; yangın tehlikelerini önlemek adına, çıkan yangınların daha da büyümesini engellemek adına bir yangın söndürücü mutlaka bulundurmalıyız. Sadece bulundurmak da yeterli değil, peki nasıl kullanacağımızı biliyor muyuz? Yangın söndürücülerle anında ve DOĞRU müdahalenin nasıl yapılabileceğine dair bir teknik geliştirilmiş ve kolay hatırlanması adına sırayla yapılması gereken işlemlerin baş harfleri ile bu tekniğe “P.A.S.S. tekniği” adı verilmiş. İşte sizlere P.A.S.S. tekniği!

Ateşin kaynağına çok yaklaşmadan 2-2,5 metre mesafede ve arkamızı kolay çıkabileceğimiz bir kapıya çevirerek aşağıdaki adımları sırası ile gerçekleştiriyoruz:

Pimi çek: Yangın söndürücülerin baş kısmında, normal zamanlarda yanlışlıkla bastırılarak sıkılmasını engellemek için bir güvenlik pimi bulunur. Bu pimi çekerek çıkartıyor ve sıkmaya hazır hale getiriyoruz. (Pim çekilmediği taktirde yangın söndürücü kesinlikle sıkılamaz.)

Ateşin kaynağına yönel: Yangın söndürücü ile ateşin kaynağına, özellikle alt kısımlarına doğru yöneliyoruz.

Sık: Kontrollü bir şekilde yangın söndürücü ateşin kaynağına doğru dipten gelecek şekilde sıkılır.

Süpür: Yangın söndürücüyü bir yandan sıkarak bir yandan da süpürür gibi yaparak söndürücünün daha etkili olmasını sağlayabiliriz. Bu sayede söndürücünün içerisindeki maddenin etki ettiği alan daha geniş olacak, müdahale daha etkili olacaktır.

Yangının bu işlemler ile tamamen söndüğünden emin olmalıyız. Eğer yangın daha da yayılır, büyür ve kontrol edilemez hale gelirse öncelikle olay yeri terk edilerek can sağlığı sağlanmalı ve 110 itfaiyeye haber verilmelidir.

Böyle bir müdahalenin ardından kullandığımız yangın söndürücülerin tekrar doldurtulması veya yerlerine yenilerinin alınması da oldukça önemlidir.

Yazar: Degnek

Kendisi, Değnek.com'un genel içerik üreticisi.

Degnek Blog

Gelen Aramalar:

 Yazının Etiketleri  
  1. Yorum yapılmammış.

  1. Geri bildirim yok.

Yorum yapın