11Eylül

Saçlar Hakkında Yanlış Bildiklerimiz!

Stres, hava kirliliği, sağlıksız beslenme ve genetik faktörler saç dökülmesine yol açabiliyor. Saç hakkında doğru bildiklerimiz kimi zaman yanlış çıkabiliyor. Örneğin birçoğumuz beyaz saçın asla dökülmeyeceğini düşünürüz, oysa beyazlayan saçın dökülmemesinin nedeni renk değişiminin saç dökülme oranını etkilememesidir.  Jöle kullanmanın zararlı olduğuna ve saçı döktüğüne inananlar da yanılıyorlar,  çünkü jöle, saç spreyi ya da köpük gibi ürünler tek başına saç dökülmesine yol açmazlar.

Saç için kullanılan kremler ve serumlar tellerin daha pürüzsüz yüzeye kavuşmasını ve kolay taranmasını sağlar. Ancak doğrudan kök üzerinde etki etmez, bu nedenle saç dökülmesinde, saç ekimi uygulaması uygun olabilir. Saç dökülmesini tetikleyen birçok faktör olabilir. Ancak sadece annenizin saçlarınızın dökülüyor olması, sizinkilerin de döküleceği anlamına gelmez. Saç dökülmesinin sebebi genetik faktörler olabilir ancak bir kişiye bakarak kesin bir yargıya varılamaz çünkü genetik bilgilerin yarısı anneden yarısı babadan gelmektedir.

Saç ekimi uygulaması, saç dökülmesine karşı doğru bir uygulama olacaktır. Ekilen saçın dökülmesi durumunda saçın bir daha çıkmayacağını düşünmek doğru bir kanı olmaz, çünkü ekilen saçlar kökleri ile birlikte ekildikleri için ve dökülen kısım sadece görünen teller olduğu için saçlarınız tekrar uzayacaktır. Bu nedenle ekilen saçlarınız döküldüyse, sabırla tekrar uzamalarını beklemeniz gerekiyor, ayrıca ekilen saçlar herhangi özel bir bakım istemezler. Son olarak, bilinenin aksine her saç kökünde 1 saç teli değil ortalama 2–3 adet saç teli bulunur.

Yazar: Degnek

Kendisi, Değnek.com'un genel içerik üreticisi.

Degnek Blog

Gelen Aramalar:

 Yazının Etiketleri  

  1. Yorum yapılmammış.

  1. Geri bildirim yok.

Yorum yapın