07Eylül

Kramp Sorunu Ve Çözümü

Adale normal fonksiyonu sırasında sürekli kasılıp gevşer. Fakat bazı hallerde aniden kasılıp sert bir hal alır, işte bu duruma da kramp adı verilir. Spor yaparken ya da gece uyurken bacağa ya da ayaklara kramp girmesi sıklıkla görünen bir durumdur. Kramp ilk oluştuğunda doktora görünmek yapabileceğiniz en doğru şey olacaktır. Böylelikle nedeni araştırılıp, ona göre çözümler bulunabiliyor. Her gün kramp giriyorsa kandaki oranına göre dışarıdan destek almak gerekiyor.

Gündelik egzersizlerle adale güçlendirmesi yapılıyorsa kramp riski artmaktadır. Kramptan korunmak için adaleyi sıcak tutmak, güçlendirmek, yorgunluktan uzak durmak veya gerekiyorsa magnezyum desteği almak gerekebilir. İlk oluştuğunda doktora gidip danışmak, kramp oluşumunun nedenini tespit edilmesine büyük yarar sağlayacaktır. Spor yaparken kramp girmesinin nedeni, adalenin gerçek gücünden fazla zorlanmasıdır. Bu sorun en çok ayak, bacak ve uyluk adalelerinde karşımıza çıkar.

Kramp girdiğinde kasılan adaleyi gevşetmek gerekir. Mesela ayak parmakları yukarı kalkmışsa ayağı ters yönde hareket ettirip sonuna kadar açarak kramp önlenmeye çalışılır. İkinci çözüm olarak da adaleyi hemen bir termofor ya da sıcak bir havlu ile ısıtmak gerekir. Çünkü kramp tekrarlayabilir. Eğer spor yaparken kramp girdiyse bir başkasından yardım almanız gerekebilir. Bu tür bir durumda öncelikle yaptığınız egzersizi bırakmalısınız. Yüzerken bir ayağınıza kramp girerse, diğer ayağınızı kullanarak yüzmeli ve o ayağa hiç hareket yaptırmamalısınız. Suyun üzerinde dinlenmek de yararlı olabilir. Spora başlamadan ısınmayı da ihmal etmeyin. Ayrıca kramp giren adaleye iğne batırarak krampı geçirmek tıbbi olarak doğru bir yaklaşım değildir. Kramp giren adalenin boyunu uzatan gerdirme hareketleri yapmak gerekir. Gece kramplarında ise adaleyi sıcak tutarak kasılmayı önleyebilirsiniz.

Yazar: Degnek

Kendisi, Değnek.com'un genel içerik üreticisi.

Degnek Blog

Gelen Aramalar:

 Yazının Etiketleri  
  1. Yorum yapılmammış.

  1. Geri bildirim yok.

Yorum yapın