Bilim, Kültür, Eğlence, Yaşam
17Haziran

İnternetten Yaptığınız Alışverişlerinizde Dikkat!

Günümüzde artık bir ürün satın alacağımız zaman bir mağazaya gidip almak; hatta ürün için çeşitleri arasından değerlendirme yapmak, en uygun fiyatısını bulabilmek için oradan oraya gitmeye ihtiyaç hızla azalıyor. Demek istediğim, internet sayesinde aradığımız ürünlere, ürün çeşitlerine ulaşıp bir de fiyat karşılaştırmasını kolayca oturduğumuz yerden yapabiliyoruz. Peki ama bizi internette alışveriş yaparken bekleyen tehlikeler neler?

Bir ürün alacağınız zaman temel olarak 3 seçenek var diyebiliriz: teknoloji mağazalarının açtığı resmi alışveriş siteleri, GittiGidiyor gibi farklı kişilerin kendi ürünlerini sattığı siteler ve kişi veya kurumların açtığı özel alışveriş siteleri. Peki hangisi olursa olsun, biz neden online alışverişi tercih ediyoruz şeklinde kısaca düşünürsek, öncelikle yukarıda belirttiğim gibi oradan oraya gitmeye gerek kalmadan ürünümüzü birkaç tık ile sipariş edebiliyor, kapımızdan teslim alabiliyoruz. Tabi ayrıca en uygun fiyatlısını araştırıp bulabiliyoruz.

İyi, güzel fakat online alışveriş sırasında başımızın yanmaması için oldukça dikkat etmemiz gerekiyor. Bunun için de en önemli nokta, alışveriş yaptığımız sitenin yeri, yurdu, geçmişi belli olan, adı sanı duyulmuş, güvenilir bir site olmasıdır. Eğer yeteri kadar dikkatli olmadan, yanlışlıkla kötü niyetli bir alışveriş sitesine denk gelirsek başımıza hiç istemediğimiz şeyler gelebilir. Örneğin kredi kartı ile alışveriş yapacak olursanız kart bilgileriniz çalınabilir. Veya zaman zaman haberlerini duyuyoruz, bir alışveriş sitesi bir çok sipariş alıyor fakat bu siparişleri teslim etmeden, müşterilerini sadece oyalayarak ortadan kayboluyor. Teslim etse bile; yanlış, defolu, hatalı ürün olabiliyor mesela.

Sonuç olarak bu bahsettiklerimiz aslında tamamen kötü senaryolar ama tabi hiç yaşanmıyor da değiller. Yapmamız gereken internetten alışverişten kaçmak değil, alışveriş yaparken oldukça dikkatli davranmaktır.

Yazar: Degnek

Kendisi, Değnek.com'un genel içerik üreticisi.

Degnek Blog
 Yazının Etiketleri  

  1. Buradaki açıklamaları ek olarak, internetten alışverişte nelere dikkat edilmesi gerektiğini http://www.guvenliweb.org.tr/guvenlik/node/155 adresindeki makaleden öğrenilebilir.

  1. Geri bildirim yok.

Yorum yapın

*